Vihdoin sateita

Viimein saimme kauan kaivattuja sateita, torstain ja perjantain aikana Tohmajärven mittausaseman mukaan satoi noin 40 mm mikä tarkoittaa 40 litraa per neliömetri. Luonto ja viljelykset ovat kärsineet monin paikoin kuivuudesta varsinkin hiekkamailla ja rinteissä. Nurmikot ovat palaneet ruskeaksi ja koivuissa saattaa olla jo ruskan värejä kuivuuden seurauksena.

Heinäkuun sadetilastoja

Havaintoasemat(Click to sort Ascending)2020 (mm)(Click to sort Ascending)2019 (mm)(Click to sort Ascending)1981-2010 (mm)(Click to sort Ascending)Suurin (mm)(Click to sort Ascending)Suurin (vuosi)(Click to sort Ascending)Pienin (mm)(Click to sort Ascending)Pienin (vuosi)(Click to sort Ascending)
Kaarina Yltöinen94,440,17618420053.91994
Vantaa Helsinki-Vantaan lentoasema143,566,96620120044.22006
Helsinki Kaisaniemi83,272,26317720041.81994
Nokia Tottijärvi79,17979199199718.31967
Jyväskylä lentoasema84,58,88422919348.82019
Seinäjoki Pelmaa94,227,17515319793.41968
Kuopio Maaninka76,314,27718719749.92010
Siikajoki Ruukki165,12,37712220082.32019
Sodankylä Tähtelä76,628,27413220107.71980
Utsjoki Kevo116,726,572161201713.41979
Heinäkuun sadetilastoja vuosien varrelta
Palanutta nurmikkoa
Kellastuneita koivunlehtiä

Share

3 comments for “Vihdoin sateita

  1. Samoin Värtsilässäkin tuli to-pe välillä 40 mm ja edellisenä päivänä 3 mm. Mitään entis aikojen kaatosateita ei ihan ollut, kuten joskus takavuosina muutamassa tunnissa ropsautti samoja lukemia.

  2. Hyvä on kun satoi vettä. Ukkonenkin jyrähteli muutaman kerran ja salamoi.
    Kaivossa vesi vähissä.
    Lisää sadetta ehkä tulossa..tai sitten ei..

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *