Talviyön ihme

Luin loppiaisen jälkeisenä yönä lähes kolmeen. Ihmettelin välillä ulkoa kuuluvaa ääntä. Ihan kuin joku lintu olisi äännellyt siellä. En kuitenkaan jaksanut nousta ylös ja mennä parvekkeelle kuulostelemaan tilannetta.

Puoli neljältä heräsin mustarastaan lauluun!!! Ponkaisin pystyyn ja kurkistin makuuhuoneen verhon raosta ulos. Mustarastas istui alakerran terassin yläkaiteella ja lauloi hieman käheällä äänellä muutaman metrin päässä sängystäni! Voi mikä onnenhetki keskellä yötä! Katselin ja kuuntelin lumoutuneena öistä laulajaa kunnes se lensi pois.

Kun aamulla heräsin yhdeksän aikaan ja kurkkasin ikkunasta, niin siinä se taas istui, samalla paikalla kuin yölläkin, katsellen hiljaa lumista pihaa. Avasin varovasti oven ja hiivin parvekkeelle kuvaamaan tuota ilon tuojaa. Ajatella, että se tuli laulamaan ikkunani alle serenadia keskellä talviyötä!

Viime talvena kuulin ensimmäisen hennon mustarastaan laulun 18. tammikuuta ulkoilureittini varrella.

11 comments for “Talviyön ihme

  1. …”Minkä lauloi, sen totta lauloi,
    se koski kuulijan sydämeen”…

    Näin runoili J H Erkko, tosin kottaraisesta.
    Kottarainen lienee nykyisin niin harvinainen
    että ehkä runoa voi soveltaa mustarastaaseenkin.

    —-
    Lissun parvekkeella tapahtuu ihmeitä, eikös siellä
    vast’ikään vieraillut oravakin?

  2. Sitten tuli aamu ja heräsin.
    Kuvat olivat kuitenkin kamerassa?

  3. Sakari, et kai epäile, että kirjoittelen Värtsiin uniani?

    Kuvat on otettu aamulla sinisen hetken aikaan eli heti yhdeksän jälkeen.

  4. Muuttomatkalla lintu lienee, mutta emme tiedä,että onko jo
    tulossa takaisin ,vaiko vasta menossa. Taitavat eläimet tietää
    Lissun hyväksi valokuvaajaksi, ja käyvät kuvauttamassa itsensä.

    Mikähän eläin seuraavana parvekkeella piipahtaa? Taitaa parveke
    olla sen verran korkealla, ettei sentään hirvi tule kylään.

  5. Maija-Liisalle kerrottakoon, ettei kysymys ole muuttomatkalla olevasta linnusta. Osa mustarastaista talvehtii täällä etelärannikolla kylmempinäkin talvina.

    Tässäkin lähiympäristössä niitä on useampia yksilöitä. Pitävät sellaista kivaa putputusta pöyhiessään pensaitten alla ja ovat ihan jokapäiväinen näky. Nytkin näkyy tuolla naapuritalon pihalla kaksi mustarastasta tepastelevan ja välillä pyrähtelevän pensaisiin.

    Mutta se laulu. En ole koskaan aikaisemmin kuullut mustarastaan laulavan tähän aikaan vuodesta. Noin voimakkaasti kuin toissayönä, ne laulavat tavallisesti vasta maaliskuussa.

    En tiedä olisiko yhtäkkisellä valoisuuden lisääntymisellä ollut mitään tekemistä laulamisen kanssa. Tuo kyseinen yöhän oli huomattavasti valoisampi kuin edelliset, koska lumi oli peittänyt maan.

  6. Minä ihmettelin jälkiä mökkitontilla, ne olivat tuoreita, viime yöltä ehkä. Oli tepasteltu ja tansittu ristiin rastiin. Erikoisen niistä teki se litteä jälki, kuin olisi pientä jauhopussia vedelty mukana. Voisko olla että majavat olisivat nousseet joesta yötanssille?? Vahinko ettei ollut kameraa mukana.

  7. Mustarastaan kevään konserttikausi on alkanut! Tänään illan hämärryttyä se lennähti lampun päälle tuossa pihalla ja heläytti ilmoille mitä upeimman kevättervehdyksen. Aikansa siinä laulettuaan lensi naapurin pihaan lampun päälle ja toisti esityksensä siellä.

    Aamulla parvekkeen oven avattuani kuulin tinttien iloisen helskytyksen pihan pensaista.

    Uutisissa kerrottiin, että kurjet ovat lähteneet Espanjasta muuttomatkalle kohti pohjoista.

    Kevättä, kevättä…

  8. Kevään ihmettä tässä odotellaan! Viikko sitten olimme Helsingin Haagassa viikonlopun yli. Naapuritalon ruokintapaikalla oli kaksi mustarastasta isännöimassä tonttia. Niin etelässä – meille Tohmajärven Onkamoon eivät ole tulleet edes ensimmäiset muuttovarikset.

  9. Taivaalla tapahtuu ihmeellisiä tapahtumia.
    Tyttäreni asuu Taalainmaalla ja minä Göteborgissa.
    Hän soitti minulle 1/3-12 kello oli 20,40 .
    ”Kuule äiti, näitkö tuon taivaalta tulevan tulen”?
    -en , mikä tuli?
    ” seisoin ikkunan äärellä katselin kaupungin valoja kun äkkiä ilmestyi suuri palava esine tai tähti joka oli tosi suuri, mustaa ympärillä ja erivärisiä vivahteita värähdellen ,pelkäsin sen putoavan alas kaupunkiin ,kello oli sillä hetkellä 20,37 ”.
    – soita jonnekin .
    – en minä viitsi, kun olen influenssassa .

    Nyt kysynkin ,onko suomessa joku nähnyt tätä tapausta?
    Täällä sanovat sen olevan harvinaista jos joku näkee .
    Se on joku ” Polid ” joka harvoin on niin näkyvä.
    Eri paikoilla on tämä nähty ,luki eilisissä lehdissä.

    Maila

  10. Koskaan ennen en ole kuullut mustarastaan laulavan joulukuussa, mutta nyt olen.

    Olin Lucianpäivänä palaamassa pyörälenkiltäni ja ihan tuossa kotinurkilla mustarastas istui vaahteran oksalla ja lauloi. Konsertilla oli pituutta peräti kymmenen minuuttia.

  11. Upeita havaintoja.. ihan katteeksi käy.
    Meidän lintujen ruokapaikalla oli tavallisia tyttö peippoja. Viherpeipotkin ilmestyivät.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *