Niiralan kansainvälisen rajanylityspaikan kautta saapui Suomeen maanantaina 2.1. venäläinen 47-vuotias mieshenkilö, jolla ei ollut maahantuloon vaadittavaa viisumia. Tästä syystä hän vältteli maahantulotarkastusta tässä myös onnistuen. Tapaus tuli kuitenkin rajavartioston tietoon ja tutkimusten perusteella mies tavoitettiin keskiviikkona Joensuussa sijaitsevasta yksityisasunnosta.
Mies kertoi tulleensa Suomeen tapaamaan täällä opiskelemassa olevaa tytärtään. Alkoholilla on ollut ainakin osittain syynsä siihen, miksi hän tuli maahan ilman viisumia ja miksi ei ilmoittautunut rajatarkastuksessa. Tämän mies on myöntänyt.
Mies oli kiinniotettuna rikoksesta epäiltynä 4.1.-5.1. Pohjois-Karjalan rajavartiosto käännytti hänet Venäjälle torstaina. Tapausta on tutkittu valtiorajarikoksena ja ulkomaalaisrikkomuksena.

