Loppusuoralla

Kalervo Mantsinen (vas.)ja Seppo Pusa pystyttivät Sääperin rannalle kahvitelttaa hanhien säestyksellä. Kuvat EJ
Kuivia puita kotakeittiöön.

Sunnuntaisen kaikille avoimen polkuretken valmistelut ovat Värtsilässä loppusuoralla. Yllättävän paljon tällaisen tapahtuman järjestämisessä on puuhaa, mutta toivottavasti lopussa kiitos seisoo.

Tapahtuma  alkaa kello 10. Alussa on mahdollisuus kahvitella entisessä viljamakasiinissa, katsella luontokuvia kylätalolla, kuulla Värtsilän historiasta kesäteatterissa ja käydä lintutornilla seuraamassa hanhien syysmuuttoa. Järjestäjät ovat tilanneet muutaman kymmenentuhatta lintua esiintymään. Suapi nähhä, onko viesti mennyt perille.

Valtakunnan raja-aidan vieritse kulkevalle viiden kilometrin kävelyreitille lähdetään kello 11.45. Vyöhykelupaa ei tarvita, mukaan pääsee antamalla nimen ja henkilötunnuksen rajavartioston listaan. Maali sijaitsee Sääperin nuotiopaikalla, jossa voi nauttia nokipannukahvia ja makkaraa. Jos ei kävelylle lähde, voi vaihtoehtoisesti tutustua Myllymuseoon ja kylätaloon. Tapahtuma on Maailman Sydänpäivän tilaisuuksia.

7 ajatusta aiheesta “Loppusuoralla”

  1. Mirja Pusa

    Minäpä tutustuin myllymuseoon ihan perusteellisesti.
    Kiitokset herra Heikkiselle.
    Etpä Alpo tiennyt mitä lopussa tapahtui – en kuitenkaan kaatunut
    liukkaalla porrastasanteella.
    Terv. Pusan Mirja

  2. Maan perusteellisen sydämelliset kiitokset järjestäjille..
    Mukava tapahtuma. Paikka paikoin syysliukkautta. Mutta kun muisti pitää molemmat jalat maassa kävellessään niin ei niin livettänyt.

  3. Mirja Pusa

    Alpolle vielä
    Mutta jätettiin lukkojen taakse – onneksi ei ihan yöksi.

    Joensuulaisissa oli monta tutun näköistä entisiltä nuoruuden ajoilta – olis pitänyt hiukan jututtaa oliko myöskin molemminpuolin
    mutta ujous joskus yllättää. Pusan Mirja

  4. Mirja Pusa

    Alpolle, mutta onneksi ei ihan yöksi jätetty, vaikka lukkojen taakse. Kiitos herra Heikkiselle (tuntematon pelastaja)
    Pusan Mirja

  5. Illan pimettyä Mirjasta olisi saattanut tulla ulvova mylläri. Onneksi nyt on kaikki hyvin.

  6. Mirja Pusa

    Kuulepas Alpo ei minusta voi tulla ulvova mylläri- olen senkin
    näytelmän/leffan katsonut.
    MUTTA kerron kuitenkin, että minun mieheni on myllärin poika.
    Värtsilän museo saisi olla siistinpi – vai.MP

  7. Mirja Pusa

    Hyvää syksyä kaikille kirjoittajille ja lukijoille ja Jormanaisellekin. Kiva , että Arjan kanssa tulitte.
    Oli tosi mukavat jutut sydänyhdistyksellä eilen – paljon kiitoksia
    kaikesta huolimatta.MP

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Scroll to Top