Peetu pärjäsi taas

Värtsiläiset sukujuuret omaava lumilautailija Peetu Piiroinen sijoittui kolmanneksi vuoden 2010 urheilijakisassa. Peetu voitti viime vuonna olympiahopeaa ainoana hiihtäjänä.

Vuoden urheilijoita valitsivat maan urheilutoimittajat. Ykkössijalle äänestettiin suunnistaja Minna Kauppi ja kakkoseksi taitoluistelija Laura Lepistö.

Esimerkiksi Aino-Kaisa Saarinen ja Tero Pitkämäki jäivät Peetun taakse. Ehkä joku lukijoista osaisi antaa tarkan selvityksen hänen värtsiläisistä juuristaan. Lieneekö kuulua ilveksenhiihtäjien sukua?

Värtsissä käsitellään urheiluasioita valitettavan vähän. Toimittajilta taitaa puuttua alan ammattitaito. Ehdotan kuitenkin Tohmajärven kunnalle, että Peetun kunniaksi pystytettäisiin pikimmiten lumikouru Värtsilän koulun pihalle. Ja patsas Arppen patsaan viereen.

18 ajatusta aiheesta “Peetu pärjäsi taas”

  1. Muistelija

    Peetu on edesmenneen Janne Piiroisen pojan,niinikään edesmenneen Martti Piiroisen pojanpoika.

  2. Erkki Lintunen

    Peetun mummolla Liisa Piiroisella, Martti-vainaan leskellä, on kesäpaikka Koukkarinlammen rannalla. – Liisan mukana tulee hymyilevä kesä Värtsilään.

    Lyhyt sukuselvitys itsekkäästi laadittuna:
    Iida Piiroinen, s. Lintunen, ukkini Eerik Lintusen sisar, puoliso Juho Piiroinen. Heillä poika Janne, jolla poika Martti, vaimonsa Liisa Parviainen, Peetun mummo.
    Ulkomuistista toivottavasti oikein, E.L.

  3. Erkki Jormanainen

    Näyttäs siltä, että Peetua voijjaan pitää ikään kuin Värtsilän omana poikana.

  4. Tässä voisikin muistutella mieleen hyvin pärjänneitä
    värtsiläisiä (vartsiläläisiä, kuten silloin sanottiin) talvi-
    urheilijoita.
    ”Äitee” Siiri Rantanen oli melkein. Hänhän oli kotoisin
    Kaurilasta mutta hänen miehensä Kalle oli Värtsilästä.
    Kallen isä Tauno taas tuli muistaakseni siirtolaisena
    Vanhasta Värtilästä.

  5. Eero-Matti

    Heh… Johannes mietin juuri samaa!

    Ei tullut kuin Äitee ja Arvo Kinnari mieleen. Mutta oliko näin ettei Arvo palvelut sittenkään koskaan Värtsilän alueen rajavartiostoilla vaan vain Kiteellä?? Arvohan menestyi hyvin ampumahiihdon suurkisoissa.

  6. pitkäaikainen asukki

    Kyllähän Arvo Kinnari OLI ja asui Niiralassa, Värtsilän vartiolla- nykyisellä Tohmajärven vartioaseman rivitaloissa. Sitä en muista oliko Suunnistuksen maailmanmestari edesmennyt Olavi Svanberg myös asumassa täällä, ainakin X vaimo on Kejosen tyttöjä. Läytyyköhän vielä muita?

  7. Erkki Jormanainen

    En tiennytkään, että Peetu Piiroisella on velipoika Petja, 19. Petja on nyt sekä nuorten että aikuisten maailmanmestari lumilautailun big air -hypyssä (mitä se lieneekään). Hän teki lehtitietojen mukaan mm. frontti tonnin espanjalaisessa koripallohallissa (?), jossa oli maailmanmestarin mielestä hiukan liian kuuma.

    Alkaa pökerryttää tämä värtsiläisten urheilumenestys. Roddy oli kiertänyt Uuvenkylänlammen hiihtolatusen ja Petja voittanut mualimanmestaruuven.

  8. Riitta Asikainen

    Peetu seisoi myös eilen korkeimmalla palkintopallilla voitettuaan half-pipe TTR-turnauksen osakilpailun Sveitsissä.
    Riitta A

  9. Petjan ja Peetun isän isän äiti Saimi Piiroinen os. Karvinen oli Värtsilästä. Saimi ja Janne elelivät Selkäkylällä. Saimi oli kotoisin Patsolanmäeltä, jossa veljensä poika edelleen pitää kotitilaa.

  10. Alpoaatos

    Peetu on jälleen Suomea edustamassa. Tällä kertaa Korean Olympialaisissa. Peukkua Peetu !

  11. Jukka Piiroinen

    Maailma on pieni.Isäni Pentti Piiroinen oli Peetun ja Petjan isoisän Martin serkku.Äitini Liisa Piiroisen os.Martikainen serkku Siiri Rantanen os.Lintunen on Mummoni Laina Martikaisen os.Lintusen veljen Juho Lintusen tytär.

  12. Osallistuminen on tärkeintä

    Olympialaisten lumilautailussa halfpipen finaaliin päässyt Peetu Piiroinen joutui pettymään loppukilpailussa. Piiroinen kaatui kaikki kolme laskuaan ja sijoitus oli 12:s eli finaalin viimeinen.

  13. Timo Piirainen

    Kysyn vielä vuosien jälkeen Erkki Lintuselta: Onko tiedossa Iida Lintusen aviomiehen Juho Piiroisen isän nimi, ukin nimi ja isoukin nimi ja heidän syntymäajat?

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Scroll to Top