Värtsilän Kisa (VäKi) mukana viimeiselle osuudelle saakka
Täällä Itä-Suomessa oli takavuosina todella rankka viestisuunnistus.
Koli – Joensuu välillä. Verkkolehden lukija löysi yhden artikkelin kyseisestä suunnistuksesta.
Sanomalehti Karjalainen 21.6.1955

Eräs artikkelin kohta tässä suurennettuna
”Viestin pisin osuus oli väli Puso-Heinävaaran koulu eli 16 km. Kello oli jo yli 4.30 ennenkuin ensimmäinen mies saapui koulun pihamaalle, missä vaihto sijaitsi. Tämä oli Kuopion. . .”
Hypätään vähän yli
”… Keskeyttäneiden luku nousi kahdella kun Kuopion Suunnistajat III ja Ylämyllyn Yllätys olivat saaneet tarpeekseen. Pohjois-Karjalan joukkueista oli mukana enää Värtsilän Kisa, joka kamppailikin urhoollisesti aina viimeiselle osuudelle saakka, jolloin sen ankkuri keskeytti”
Tässä tulosten tekstiä suurennettu.
Joukkueessa on suunnistanut Alpo Piiroinen, K Reijonen, Lauri Piiroinen, Oiva Tikka, Erkki Sivonen, ankkuri ei ole tiedossa

Huh huh
Monta mielenkiintoista asiaa Värtsilän Kisan taipaleelta. Löytyisiköhän näistä ”suursuunnistuksista” jotain Kisan historiikista. Tämähän on melkein kuin Jukolan viesti, mutta Pohjois-Karjalan omin voimin järjestetty pitkä suunnistus, jossa oli myös hämärä (yö osuuksia). Luulisin, että näitä on järjestetty muinakin vuosina ja toisin päin Joensuusta- Kolille.
Arveluni perustuu siihen, että olen ollut myös mukana jossain rankassa viestissä, ja keskeyttänyt jossain Ahmovaaran suunnalla. Kukaan ei viestissä aivan helposti keskeytä. 1:100 000 kartalla rasti olivat aika harvassa ja joku muukin keskeytti.
Ylläolevan suunnistuksen joukkueista vain puolet pääsivät maaliin saakka