Koululle älytaulut

Liitutaulut vaihtuivat ”älytauluihin”

Osa 1

Viime keväänä kiiri koululle tieto, että Tohmajärven kunta oli saanut valtiolta nk. tasa-arvorahaa ja käyttäisi rahaa ”älytaulujen” hankintaan. Värtsilän koulullekin oli tulossa nämä nykyaikaiset ”hienoudet”. Ihmeteltiin siinä vähän, että mitenhän ne mahtaa toimia ja miten niiden käyttäjät (ainakin me vanhempi porukka) opimme hyödyntämään niitä. Käytännöllisiä kuulemma olivat, kertoivat tauluja käyttäneet, eivätkä vaihtaisi uutuuksia entisiin liitutauluihin. Vähän keväällä tuumailtiin, että näinköhän on?

Perinteinen liitutaulu, piirtoheitin valkokankaineen ja paperinen Euroopan kartta opetuskäytössä
Perinteinen liitutaulu, piirtoheitin valkokankaineen ja paperinen Euroopan kartta opetuskäytössä

Kahteen luokkaan kolmesta liitutaulut kuitenkin jäivät; nyt takaseinälle kuvaamataidon töiden kiinnittämisalustaksi. Näissä luokissa opettajan pöytä ja oppilaiden istumasuunta vaihdettiin päinvastaiseksi entiseen verrattuna. Pienet pätkät liitutaulua toki jäivät älytaulun viereen jokaiseen luokkaan. Tauluremontti käynnistyi toukokuun lopulla eräänä arkisena koulupäivänä, kun tulevien taulujen sijoituspaikat tyhjennettiin ja siistittiin (maalattiin ym.).

Liitutaulu on poistettu ja seinää valmistellaan älytaulua varten
Liitutaulu on poistettu ja seinää valmistellaan älytaulua varten

Taulujen asennus alkaisi kuulemma heti kesäloman alettua, joten seinien tulisi olla maalatut ja ”kuivat” silloin. Luokat muuttuivat hetkessä aivan erinäköisiksi. Nyt lukukauden viimepäivät opiskeltiin ”remontin keskellä”. Muutama päivä ennen kevätjuhlaa saapuivat ne uudet taulut, ”älytaulut”, Kiitolinjan tuomana suurena pakettina. Paketti sopi juuri ja juuri koulun ovesta sisälle ja ainoa taulujen järkevä säilytyspaikka oli juhlasali. Siellä ne taulut olivat kevätjuhlankin ajan pianon takana komeissa ruskeissa pahvilaatikoissa. Salia koristelleet oppilaat koristelivat myös ruskeat taululaatikot keväisillä tulppaanin ym. kukkien kuvilla. Kevätjuhlan jälkeen lähdettiinkin kesälomalle…….

Älytaulut saapuvat. Mitenhän sopivat sisälle.
Älytaulut saapuvat. Mitenhän sopivat sisälle.

Olikohan taulut asennettuna ja käyttövalmiina syksyllä koulun alkaessa? Siitä jatkossa lisää….

Vuokko Väänänen

3 ajatusta aiheesta “Koululle älytaulut”

  1. Mirja Pusa

    Onko se niin, että nyt ”älyä” riittää ihan kaikille. Kehitys kulkee
    myös Värtsilän koululla.
    MirjaSisko

  2. eero tarvainen

    Hyvä,että saatte ko.taulut. Hankinnassa olisi pitänyt sisällyttää älytauluille käytönopastus sekä asennus täyteen käyttökuntoon.Jälkikäteen neuvonta maksaa ”maltaita”. Eero

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Scroll to Top