Joulutervehdys

Ja niin joulu joutui jo taas pohjolaan, joulu joutui jo rintoihinkin. Ja kuuset ne kirkkaasti luo loistoaan jo pirtteihin pienoisihin… Näillä Sylvian joululaulun sanoilla toivotan kaikille Hyvää Joulua!

Maija- Liisa

 

4 ajatusta aiheesta “Joulutervehdys”

  1. Kiitos Maija-Liisa tunnelmallisesta joulutervehdyksestä.

    Voi miten kaunis on tuo talvimaisema mökkeineen, huokaa Lissu täältä lumettoman, pimeän ja sateisen maiseman keskeltä.

  2. Erkki Lintunen

    Kiitos Maija-Liisalle joulutervehdyksestä, joka välitti epäkaupallisen joulun tunnelmaa kauniilla kortilla! On olemassa vaihtoehto tavaratalon jouluhälinälle! Joulurauhaa ja sen myötä jouluniloa! t. Ierikka

  3. Raija Träff

    Todella kaunis kortti!Tosiaan täällä Etelä-Suomessa (Nurmijärvellä)sataa vettä,on pimeää ja lumetonta.Valoa sentään toi kauneimmat joululaulut jotka raikuivat Nurmijärven kirkossa.Kuulijoita oli mukavasti.

  4. Maija- Liisa

    Tätä mökkiä sen nykyiset omistajat kutsuvat nimellä Härmin
    Hvitträsk. Sen kuuluisa kaima, Hvitträskin huvila sijaitsee Kirkkonummella.

    Mökissä on asunut aikanaan 5- henkinen perhe. Valtaosan pirtin
    lattiapinta-alasta vei suuri uuni. Sen lisäksi pirttiin mahtui
    pari vuodetta, pöytä ja pesukomuutti. Sisälle pääsee matalasta
    ovesta kylmän porstuan kautta.

    Ei meilläkään juuri lunta ole, vettä sataa.

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Scroll to Top