Tilaa Värtsi lehti

vartsi lehtiVärtsi verkkolehden Värtsiläpäivien juhlanumeroa on mahdollista tilata postitse toimitettuna ympäri Suomen maan.
Lehti toimitetaan kirjeessä viikolla 29, ennen Värtsiläpäiviä. Värtsiläpäiviä vietetään 17.-19.7.2015

Lehti jaetaan kotitalouksiin Värtsilän kylän alueella viikon 29 aikana. Painosmäärä: 1500 kpl.

Lehden tilaus maksaa 6,50 €/kpl. Hinta sisältää postituskulut (postimerkki ja kirjekuori). Tulot käytetään Värtsi lehden painatuskulujen kattamiseen.

Tilaa itsellesi tai lahjaksi!

Tilausmaksun voi suorittaa Värtsilän Pitäjäyhdistys ry:n tilille FI13 5153 7040 0101 90

Täytä tilauslomake!

[sform]1[/sform]

17 comments for “Tilaa Värtsi lehti

 1. Bravoo! Tätä tarvitaan. Verkkolehden rinnalle paperilehti. Eiralle taputuksia!!!

 2. Kiitos tilauksista, ympäri Suomen!

  Huom! Vielä pystyy vaikuttamaan siihen mitä paperille painetaan! Toivon aktiivisilta kirjoittajilta vinkkejä.. muuten menee arvonnaksi ja joku pahoittaa mielensä…
  Yllättävän vähän on tullut vinkkejä siihen… en tiedä miksi. Luulisi aiheen kiinnostavan.?
  Taitaa jäädä päävastuu päätoimittajalle… mutta vielä ehtii!! Auttakaa minua. Ideoikaa lehden sisältöä myös… ehkä sinne mahtuisi jopa Värtsilä tai Värtsin sanaristikko.. onko sellaisen tekijöitä lukijoissa… ym. muita ideoita kaivataan!

 3. Hei Eira!

  Aiheidea: Värtsilä-aiheinen tietokilpailu.
  Kysymyksiä 10-15, kolme vastausvaihtoehtoa, oikeat vastaukset alapuolella ylösalaisin.

  Valitettavasti minä en pysty tekemään, kun en sikäläisiä asioita tiedä.

  Aurinkoista kevättä sinne hankien keskelle.
  Keravalta ei enää taida lunta löytyä kuin hautausmaalta ja sehän onkin sitten Tuusulan puolta.
  t Vuokko

 4. Lehti on huippujuttu. Koettakaa nyt ihmeessä saada lehteen tai tähän verkkolehteen tarinoita myös Niiralan rautatieläisistä, rajan Ratavartiosta, Pinomäkiläisistä ja aivan rajan pinnassa olleen kylän (en muista nimeä) asukkaista ja harrastuksista. Samoin myös Seppälä ansaitsisi omat lukunsa em. aviiseissa, toivoo kansakoulun ekaluokan opit Linda Karjalaisen valvovan silmän alla Seppälän vanhassa tuvassa saanut.

 5. Lehteä on vielä saatavilla postitse toimitettuna!

 6. Onko paperlehteä vielä saatavissa? Os. piimäjärventie 61, 82380 tolosenmäki.

  Muuten Värtsilän yrttikurssille (1.-2. 6.) mahtuisi vielä paljon luonnonkasvien käytöstä kiinnostuneita! Tervetulloo!

  Lisätietoja saa Tohmajärven kansalaisopistosta!
  Sinne myös ilmoittautumiset p. 040105 4104

 7. Hain tänään postilaatikosta paperisen VÄRTSI lehden.
  Kiitokset ?,että siinä ei ollut yhtään juttua Syrjäkyliltä.
  Vaikka toiveissani varovasti sitä esitin toisin päin.
  Kyllä jutun aiheita olis ollut , joita on julkaistu Verkkolehti
  VÄRTSIN sivuilla eri vuosien aikana.
  Hyvää Pääsiäistä kaikille lukijoille .

 8. Hieman jännäsin onko Paperi-Värtsi
  Ulriikantien postilaatikossame kun siellä
  on ollut aina tuo tapahtumakalenterikin.

  Olihan se ja siitä kiitokset! Ei pahemmin ehtinyt
  kostuakaan kun satuimme tänään maisemiin.

  Tähän painokseen ei syrjäkylät vielä päässeet
  kyytiin, Mutta toivokaamme, että siihen seuraavaan
  numeroon…

  Kaustalaisia muistutan (taas) tässä yhteydessä, että
  teillä on mahdollisuus vaikuttaa siihen mitä vireillä
  olevaan Kausta-kirjaan on tulossa.

 9. Hei! Kiitos kiitoksista ja palautteesta. Ko. lehden tekeminen oli melkoinen urakka. Se että se saatiin ylipäätään tehtyä, tyyliin maksoi mitä maksoi (tappiota tuli) on hieno asia. En ole itse vielä nähnyt ko painotuotetta.

  Pyysin lehteen vinkkejä Värtsin aarteiden joukosta.. yhtään ei tullut. Vain ylimalkaisia ehdotuksia, että sitä ja tätä. Siis ei yhtään Värtsissä julkaistuun juttuun viittausta suoranaisesti. Koetin huomioida aktiiviset kirjoittajat. Varmasti joku herneen vetää nenäänsä. Tämä oli odotettua.

  Kesällä, Värtsiläpäivillä julkaistaan uusi Värtsi. Sivuja on enemmän. Toivion lukijoilta nyt suoria ehdotuksia julkaistuihin juttuihin! Siis: jutun nimi ja julkaisupäivä, jne.

  Helpottaa toimitusta. Värtsin aarrearkku on suuri!

 10. Ei kait tästä nyt herneitä…..Melkoinen
  saavutus sinänsä, että lehti on syntynyt ja
  että se on jaettu/tilattu eri talouksiin.

  Jokainen joka on ollut mukana jonkin
  painotuotteen teossa, tietää ettei mikään
  ole niin itsestään selvää kuin lukija sattaisi
  olettaa.

  Tsemppiä vaan jatkossa niin Netti kuin
  Paperi Värtsillekin. Taas kerran nähtiin, että
  maasta se pienikin ponnistaa!

 11. Sain tänään käteeni Värtsi-lehden. Kyllä pitää Eiralle nostaa hattua. On varmaankin ollut iso homma. Tulos 10 +.

  Lehteä lukiessani vahvistui yhä näkemykseni siitä, että on perusteltua puhua Värtsilän PITÄJÄSTÄ, jossa on monta kylää, ei vain Värtsilän kylästä. Kylätalossa hoidetaan monien kylien asioita ja tarpeita, samoinkuin monien värtsiläisten yhdistysten. Sellainenkin kuin Värtsiläisten Seura kuuluu Värtsilän pitäjään, sillä tällä pitäjällä ei ole kartassa rajoja!!! ovat Värtsilän pitäjään kuuluvat nekin lukuisat eri puolilla maata asuvat, jotka sitoutuneet Värtsilän kirkon kunnostukseen.

  Piispakin on tulossa Tohmajärven seurakuntaa tarkastaessaan Värtsilään. Miksikähän????? Lähetänkin hänelle huomenna Värtsi-lehden tutustumista varten.

 12. Värtsi verkkolehden toinen painettu numero julkaistaan Värtsiläpäivä teemalla viikolla 29.

  Värtsiläpäiviä vietetään 17.-19.7.2015

  Lehti jaetaan kaikkiin Värtsilän kylän kotitalouksiin viikolla 29 sekä kaikille Värtsiläpäivillä vierailijoille. Lehti sisältää Värtsissä julkaistuja juttuja (uusia ja vanhoja) Värtsiläpäivien ohjelman, perinteiset yhdistysten ym. toimijoiden kesän ajan tapahtumatiedotteet.

  Lehden painos on 1500 kappaletta.

  Lähetä sähköpostilla lehdessä julkaistavaksi:

  – yhdistyksen tapahtumatiedotteet
  – juttuja
  – kesäterveisiä (kesäterveiset 5 €/kpl, max. 300 merkkiä)
  mainoksia

  Myös muut ideat ovat tervetulleita. Aineisto sähköpostilla osoitteeseen verkkovartsi@gmail.com viimeistään perjantaina 10.7.2015. Lisätietoja Eira Varonen, puh. 0400992239

  Lehden painattaja Värtsilän Pitäjäyhditys ry

 13. Hei!

  Jos ohjelma on painettuna lehdessä, niin mistä sen saisi luettavaksi netistä?
  Kiinnostaisi mitä tarjolla ja kannattaako tulla. Aika nopeita päätöksiä joutuu tekemään kun ohjelmasta ei tiedä mitään vielä ja päivät on jo kohta ? Kauempaa ei viitsi tulla, jos siellä ei ole kiinnostavaa ohjelmaa.
  Kiitokset linkistä jo etukäteen jos sellainen löytyy.

 14. Ohjelma tulee Värtsin Värtsiläpäivien juhlanumeroon. Se julkaistaan myös verkkosivuilla vartsi.net ja vartsila.fi

 15. VÄRTSI lehden Värtsiläpäivien 40 vuotisjuhlan juhlanumero on nyt painossa. Painosmäärä 2 000 kpl. Lehdestä löytyy luonnollisesti Värtsiläpäivien ohjelma sekä jo Värtsissä julkaistuja juttuja, sekä luonnollisesti alueemme yritysten ja yhdistysten mainoksia! Ilman niitä lehteä ei painettaisi!

  Melkoinen urakka on tuo lehden taitto, kuvien ym. asioiden huomioiminen, unohtamatta lehteen painettavien juttujen valintaa, jne, jne. Opettelin keväällä uuden tietokoneohjelman, taitto-ohjelman jolla lehteä voi ns. taittaa. Ilmaisohjelma, josta painotalot eivät ole kuulleetkaan. Silti jotakin ollaan saatu aikaiseksi.

  Pääsiäisenä julkaistu Värtsi oli ns. koeponnistus tätä Värtsiläpäivien lehteä ajatellen. Painosmäärä on nyt suurempi. Kiitän maksajaa eli kustantajaa, Värtsilän Pitäjäyhdistys ry:tä kaikesta taloudellisesta ja henkisestä tuesta Värtsi lehteä kohtaan! Nyt taidetaan jäädä jopa hiukan plussalle! =) Mainoksia tuli sen verran mukavasti!

  Onneksi lehdessä julkaistavien juttujen päätöksentekoon tuli nyt apuja vakio kirjoittajilta juttujen valintaan. Kiitän, mm. Lissua ja Alpoa, ja toki kaikkia muitakin! Ketään teistä unohtamatta!

  Yllätyksiäkin saattaa lehdestä löytyä! =) toivon, että ne ovat Värtsin lukijoille mieluisia! Jotakin tärkeätä jäi varmasti tälläkin kertaa julkaisematta, mutta antakaa palautetta! Korjataan asia, jos Värtsin paperiversiota vielä joskus tulevaisuudessa julkaistaan, kolmannen kerran. Toivon että näin tapahtuu!

  Kiitän omalta osaltani kaikkia mainostajia, joita ilman lehden painaminen ei olisi mahdollista! On nimittäin niin kallista hommaa, jos haluaa sanomalehden muotoon painetun tuotteen.

  Monivärisenä esitteenä olisi kustantanut lopullisesta budjetista vain neljänneksen, mutta silloinhan Värtsi olisi esite, ei SANOMALEHTI. Tämä sanomalehden muotoon Värtsin julkaiseminen on tässä asian ydin.

  Vielä ehtii tilata Värtsiä! Jakelu kylämme kotitalouksiin alkaa loppuviikosta, kuten postitus jo tilanneille!

  Värtsiläpäiville saapuville Värtsiläpäivien juhlanumero Värtsi lehti jaetaan ilmaiseksi! Rahanarvoinen etu siis! Muille, Hangosta Ivaloon välille, Suomeen postitettuna 6,50 euroa/kpl!

  Tervetuloa Värtsiläpäiville!

  ps. Postitse toimitettavia tilauksia on tullut .. suorastaan hävettävän vähän! Aktivoitukaa, kiitos!

  ppss: Värtsin painettavasta tapahtumalehdestä on lähtenyt poikimaan uusia ideoita muillekkin paikkakunnille erilaisiin tapahtumiin, joissa Värtsi ja kyläyhdistys on mukana! Värtsilässä osataan! HYVÄ ME! HYVÄ VÄRTSILÄ!

 16. Palataanpa tähän..

  Viimeisimmän paperisen Värtsin tuottaminen oli tappiollista… jäivät käsiin… eikä niitä tullut jaetuksi edes seuraavan kesän kesäteatterissa yleisölle…

  Luettavaa olisi ollut, eikä jutut vanhene. Missä lienevät painetut lehdet.. paperinkeräyksessä.. toivon.

  Hyvä kun saatiin parit numerot tehtyä silloin..

  Ehkä vielä joskus… jos pussi kestää!

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *