Värtsiläisten Seuran joulu

Odotellaan ohjelman alkua.

Joku tuli sanoneeksi ettei herkullisen ja runsaan aterian jälkeen sovi laulaa, että reippahasti käypi askeleet. Niin sitten laulettiinkin   Kodin kynttilät,  jossa vanhana istutaan ikkunan luona.  Toki muitakin joululauluja laulettiin, muutama runo kuultiin ja mummoräppiä sekä  sukulaiskielemme tulkkausta pulmapaikassa,  elikkä häähetkessä.

Puheenjohtajan tervetulotoivotukset kuuluivat  asiaan ja jatkeena oli  katsaus kuluneen vuoden tapahtumiin  sekä lyhyt ennakointi tulevan vuoden toiminnoista.

 

 

Mummoräppiä kuunneltiin tarkkaavaisina.

Tulkkausta.  Puhujalla ja tulkillakin oli ajoittain pulma hillitä hääiloaan.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ilomantsin Parppeinpirttiin oli kokoontuneena kuutisenkymmentä Värtsiläisten Seuran jäsentä lämminhenkiseen tilaisuuteen jouluaterialle.   Valtaosa väestä oli Joensuun seudulta ja  Tohmajärveltä, mutta joukossa oli kaukaisempiakin seuran jäseniä, jopa pääkaupunkiseudulta asti tulleita.  Parppeinpirtin väki oli laittanut kystä kyllä,  ja  herkkua oli siinä monenlaista.

Harmonikkakin soi herkkuja maisteltaessa.

Värtsiläisten Seuran jouluateria on perinteeksi muotoutunut tapa toivotella seuran jäsenille hyvää  joulua.

Share

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *