Lintujen ruokintapaikalla tapahtuu

Eräänä päivänä ikkunaan lensi joku isompi lintu. Satuin olemaan juuri kyseisen ikkunan luona..
Ehdin nähdä syrjäsilmällä vilahduksen ja samalla tömähti. Katsoin ulos ja näin lasiin törmänneen linnun maassa, linnuille laitetun joulukuusen juurella. Taisi olla vielä pökerryksissä

Siinähän on kaksi lintua ! Päällimmäisenä joku haukka. Heti kun itse virkosi niin alkoi repimään höyheniä siltä toiselta. Saattoi olla kyyhkynen, koska niitä oli jo tullut.

Välillä tuo ”kaapattu” lintukin virkosi törmäyksestä ja alkoi taistella vastaan, mutta ei päässyt havukan kynsistä irti. Joutui syödyksi elävältä.

Ei se havukka jaksanut yhdellä rupeamalla syödä koko saalistaan vaan tuli seuraavana päivänä jatkamaan ateriaansa ja vei lopun raadon mukanaan. Kuusen juureen jäi paljon höyheniä ja sulkia, niistä saisi varmaan pienen tyynyn.

Tällaisia sulkia on jäänyt taistelutantereelle

4 comments for “Lintujen ruokintapaikalla tapahtuu

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *