Laulajia kylätalolla

Värtsilän kylätalolla oli laulajia tuvan täydeltä kun Teuvo Latvala laulatti ja säesti värtsiläistenseuralaisia keskiviikkona 7.10.2015. Teuvo oli valinnut hänelle esitetyn toiveen mukaan laulettavaksi tuttuja sävelmiä. Niinpä lauluin muisteltiin suuria taiteilijoita, Toivo Kärkeä, Olavi Virtaa ja Tapio Rautavaaraa.

Lyriikkaa jakelemassa Teuvo ja Pirkko.

Lyriikkaa jakelemassa Teuvo ja Pirkko.

Laulujen väliin Teuvo kertoi lyhyesti jotakin näistä jokaisesta viihdyttäjästä. Eipä moni tainnut tietää sitäkään, että Olavin alkuperäinen sukunimi oli Ilmen.

Jospa sitten seuraavaksi "Metsäkukkia."

Jospa sitten seuraavaksi ”Metsäkukkia.”

Seuran puheenjohtajalla oli henkilökohtaisiakin muistoja Tapio Rautavaarasta.

Toivo Kärjen tuotannosta Latvala oli valinnut laulettavaksi karjalaisuudesta kertovan laulun. Paikallista karjalaisuutta ohjelmaan tuli Teuvo Latvalan laulamasta Kaurilan kylästä kertovasta kotiseutulaulusta, jonka sanoittaja on värtsiläistenseuralainen Anneli Simonen ja säveltäjä pianotaiteilija, professori Tarmo Huovinen, molemmat kaurilalaisia. Kylätalolla kuuntelijoiden joukossa oli mukana säveltäjän sisar Helka Karvonen.

Latvala muisteli laululla myös äskettäin edesmennyttä Kaurilassa asunutta muusikkoa Teuvo Varosta.

”Muistathan Karjalan” on Värtsiläisten Seuran edesmenneen jäsenen ja laulumiehen sanoittama ja säveltämä laulu, joka sopi erinomaisen hyvin tähänkin tilaisuuteen. Kovin moni paikalla olleista ei tuntenut eikä muistanut Matti Sallista, jota Hilkka Partanen muisteli laulun jälkeen.

Tääll on työn ja taidon valta noussut arkihuolen alta ...

Täällä tuoksuu leikkilehdot, keinuu lapsuuteni kehdot….

Laulutuokio  päätettiin Värtsilän laululla.

Kiitos laulattajalle ja Evakkotarioita Värtsilästä puheenjohtaja Aulikselta laulattaja Teuvon käteen.

Laulut laulettiin. Kiitokseksi laulattajalle  ”Evakkotarinoita Värtsilästä” puheenjohtaja Auliksen kädestä Teuvo Latvalan käteen.

 

xx

Eihän sitä kukaan jaksa kauan laulaa, ellei välillä ole jotakin suuhun pantavaa.

Vaikka yhdessä laulaminen olikin pääasiallisena aiheena kokoontumiselle, muutakin ohjelmaa toki oli.
Kylätalolla nautittiin keittolounas. Lohikeitto oli maittavaa ja sitä riitti joillekin vieläpä kotiin vietäväksi. Keittolounaan lisäksi kylätalolla emännöivä Marjatta Turunen oli varannut kahvitarjoilun korvapuusteineen.

xx

Tarjoilu sujui mainiosti.

Arpajaisetkin pidettiin. Palkintoja oli paljon ja joillakin niin satumainen säkä, että hyvä kun sai saamiset kotiin kannetuksi.

Arpakauppa käynnissä.

Arpakauppa käynnissä.

Kell onni on se olkoon onnellinen onnestaan.

Arvonta meneillään. Kell onni on se olkoon onnellinen onnestaan.

Pirkolla oli arpajaisissa oikein nimipäiväonnea.

Pirkolla oli arpajaisissa  nimipäiväonnea.

 

Värtsiäisten Seuran seuraavat yhteiset tapahtumat ovat teatterimatka Varkauteen 27.11. ja joulujuhla 7.12.

1 comment for “Laulajia kylätalolla

  1. ” Ja siellä kaikilla oli niin mukavaa. Oi, jaspa oisin saanut olla mukana.”

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *