Viikon puheenaiheet, vko 49

Sana on vapaa.

28 ajatusta aiheesta “Viikon puheenaiheet, vko 49”

  1. Voi että on mukavaa..
    kun tuli lunta
    alkoi joulukuu ja tonttu Toljanteri alkoi
    pääsin ensi kertaa hiihtämään tänä talvena.

  2. Jouko Varonen

    Ja Anttilassa on löytö-osasto, josta sai yli satosen talvikengät
    kympillä ja satosen takin viidellätoista.

  3. Kalevi Tikka

    Aloitin minäkin hiihtokauden ja käyttäen 260 cm pitkiä metsäsuksia. Lunta noin 15 cm eikä tullut kivikosketuksia. Tavoitteena on maaliskuussa hiihtää Pogostanhiihto 56 km perinteisellä. Se on sellainen juhlavuoden hiihto. Pogostalla hiihdän sen takia kun tässä lähellä ei ole yhtään 70 km retkihiihtoa niin hyvällä huollolla kuin Pogostalla. Jos olisi niin saisi kilometri per vuosi juhlistettua mutta tyydytään vähempään.

  4. Kovat tavoitteet Kalevilla. Täällä on lunta noin 30 senttiä. Painuu pohjaan ruokohelpipellolla mutta mukava ja tasainen pohja siinä on. Pitää hiihtää sukkelaan ennenkuin lumi ehtii sulaa taas pois.

  5. Eira Varonen

    Värtsilän Kisa ry järjestää kinkkukävelyn su 8.12.2013 klo 12. Kävelytapahtuma järjestetään kylätalolla, osallistumismaksu 3 €. Arvomme osallistujien kesken joulukinkun.

    Tarjolla mehua ja piparkakkuja.

    Tervetuloa liikkumaan yhdessä!

    Värtsin lukijoille: Muistahan katsoa aika-ajoin tietoja ajankohtaisista tapahtumista Värtsilän kylän kotisivuilta osoitteesta http://www.vartsila.fi

  6. Kyläläisten pikkujoulu

    Värtsilän kyläläisten pikkujouluun ehtii vielä ilmoittautua! Yhteydenotot puh. 040-586 3803/Matti Jaatinen.

    PIKKUJOULU 6.12. KLO 13 ALKAEN KYLÄTALOLLA!
    KAIKKI MUKAAN!
    Lisätietoja http://www.vartsila.fi

  7. Pentti Pakarinen

    Ukon muistelut

    Mennyttä aikaa muistellen
    siinä pieksujansa puistellen
    Ukko uunille sitten kipusi
    voimilla vähillä itsensä sinne vipusi
    Ei ole ukosta enää joulupukiksi
    jalatkin on tulleet aivan tukiksi
    Muisteli kun oli vielä nuori
    auttamassa oli silloin oma muori
    Tontut lahjasäkit sisään kantoivat
    lapsille kilteille lahjat antoivat
    Siihen ukko sitten nukahti
    käkikello seinällä kukahti
    P.P.
    HYVÄÄ JOULUN ODOTUSTA KAIKILLE!

  8. Eero-Matti

    Marraskuun alusta en saanut enää jatkaa kalanmyyntiä Itähuolinnan pihassa kala-autosta käsin niinpä suunnitelma B tuli kuvaan;)

    JOULUKALAMYYMÄLÄ (+erilaiset kalajalosteet) toimii Peijonniemen koululla 16.12.13-6.1.2014 välisen ajan arkisin klo 10-17 ja lauantaisin klo 10-15. Myynnissä on savulohta, kylmäsavu- ja graavilohta sekä erilaisia uutuuskalajalosteita + kalaleivonnaisia.

    Jatkossa paikallisen valmistajan kalajalostustuotteita http://savumestari.blogspot.fi/ löytyy hyvinvarustelluista päivittäistavarakaupoista.

  9. Eero-Matille menestystä ”kalajutuissa”! Aasinsilta ”Pietarin kalansaaliiseen” ja Johanna Korhosen tämänaamuiseen aamuhartauteen: – Voisitko, Mikko, taas laittaa sen aamu-unisten kuultavaksi tänne Värtsiin. Radikaalia rakkautta ja afrikkalaista hengellistä laulua kannattaa kuunnella!

  10. Esko Tarvainen

    Panee minun ajattelemaan. Kerron suoraan niin kuin on minun tapani maailmalla kulkiessani on. Kuka kotikyläni kyltin poisti?
    Itsenäisen Suomen tekijät sillä kylällä eleli. Sieltä lähteneet jälkeläiset ja kesiään sillä kylällä viettäjät ovat tänäänkin Kaustajärveläisiä. Tänään vietetään Suomen itsenäisyyspäivän aattoa. Kunnia veteraaneille, jotka pelastivat Suomen.

  11. Esko Tarvainen

    Panee minun ajattelemaan. Kuka kotikyläni kyltin poisti?
    Itsenäisen Suomen tekijät sillä kylällä eleli. Sieltä lähteneet jälkeläiset ja kesiään sillä kylällä viettäjät ovat tänäänkin Kaustajärveläisiä. Tänään vietetään Suomen itsenäisyyspäivän aattoa. Kunnia veteraaneille, jotka pelastivat Suomen.

  12. Esko Tarvainen

    Näin itsenäisyyspäivän aattona. Kotimaani ompi SUOMI suomi kallis synnynmaa. Hyvää itsenäisyyspäivää. T: Esko

  13. Hyvää itsenäisyyspäivää kaikille Värtsin kirjoittajille ja lukijoille ! Tv: Evakko

  14. ”Ei muuta kunniaa
    kuin kuulla kummultansa
    sun korpiesi kuiskintaa”…

    Nämä säkeet soivat mielessäni
    aamun sinisessä hämärässä kun
    sytyttelimme kynttilöitä lumihuurteisille
    hautakummuille.

    Päivän tv-ohjelmia silmäillessäni huomasin,
    että Edvin Laineen ohjaama Tuntematon sotilas
    esitetään vasta 22.30-1.20 joten Finlandia-
    hymninkin kuulemme vasta seuraavan päivän puolella.

    En ole huomannyt missään selitystä sille
    miksi esitysaika on muutettu puolille öin.
    Useimmat meistä ”veteraaneista” lienevät
    silloin jo unten mailla.

  15. Jussi Raerinne

    Suomi 24 keskustelupalstan kautta minulla on tieto, että Tuntemattoman sotilaan myöhäinen esitysaika perustuu jotenkin EU:n suositukseen (lue: määräykseen, koska meillä ei valitettavasti itsenäisyydestämme huolimatta ole enää selkärankaa omiin sovelluksiin; jokaisesta ”direktiivistä” täytyy täällä sorvata heti jostakin käsittämättömästä syystä kahlitseva laki) lasten suojelemiseksi väkivallalta.
    Mainitun elokuvan taistelujen julmuus ei minua lastenkaan näkökulmasta sinänsä hirvitä, sotilaiden kielenkäyttö kylläkin. Kaikkein eniten minua kuitenkin on kyseisessä ohjelmassa aina häirinnyt Marskin syntymäpäivään liittyvä juopottelu, jota näytetään yhtäjaksoisesti yli seitsämän (7) minuuttia!
    En ryhdy kuitenkaan enempää moralisoimaan, ymmärrän myös sen että ”raskas työ vaatii raskaat huvit”!

    Kokonaisuudessaan minusta on hyvä, että Linna on aikanaan kirjansa kirjoittanut ja siitä on myös nämä elokuvaversiot tehty. Pidän Laineen ohjausta parempana kuin Mollbergin; kuva saattaa kyllä nyt jäädä katsomatta, koska tuhansien muiden lailla muistan sen varsin hyvin ulkoa.

  16. Eero-Matti

    Ekat myös kotiseudulla myynnissä olevat Savumestari Delicacies -tuotteet löytyvät huomisesta (la 7.12.) alkaen Rajapysäkki kaupalta Niiralasta.

    Alkuun kylmähyllystä löytyvät ainakin seuraavat tuotteet; Savulohilevite, Graavilohi-smetana ja Kirjolohen mäti. Kaikki kivannäköisessä 200g lasitölkissä!

    Mikäli tuotteet kiinnostavat teitä ja niitä menee, voi Rajapysäkin valikoimassa olla jatkossa kaikki kahdeksan valmistettavaa Savumestarijalostetta.

    Suosi paikallista…

  17. Hyvä Eero-Matti!
    Näin se pitää mennä, taistellaan vaan…. Hyvää itsenäisyyspäivää, pitää sanoa että Tampereen itsenäisyyspäivän ohjelma oli minun mielestäni PARASTA JOTA olen pitkään aikaan nähnyt!

  18. Olen Lean kanssa täysin samaa mieltä.
    Ohjelmaa seuratessa tuli tunne ikäänkuin
    me kaikki kansalaiset olisimme olleet
    itsekin mukana siellä konserttisalissa.

    Erityisesti arvostin sitä, että veteraaneja
    oli kutsuttu runsaasti paikalle ja että
    toimittajat tiesivät heidän nimensäkin.

    Hyvin järjestetystä ja suunnitellusta tilaisuudesta
    jäi kuitenkin ikävä sivumaku ulkona tapahtuneiden
    mellakoiden takia.Mekään emmme elä Lintukodossa…

    Ja nythän se Tuntematonkin on jo alkamassa!

  19. Arkkipiispa Mäkinen hoitaisi Seurakuntien rahapulaa vähentämällä Kirkon henkilökuntaa.Sensijaan Mäkinen haluaa pitää Kirkoista kiinni loppuun saakka. Katso Karjalainen 8.12.2013.
    (Tohmajärven srk henkilökulut 70%Budjetista Lappalaisen mukaan)

  20. siltainssi

    Värtsilän kirkon seurakuntakodilla tänään 8.12 klo 17-19 myyjäiset ja klo 19 alkavat soida Kauneimmat joululaulut.

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Scroll to Top