Värtsiläpäiville ja retkelle vanhaan Värtsilään

Vieläkö muistatte väenpaljouden jänisjoen sillalla seuramassa Värtsiläpäivien soutukisaa vuosia sitten.

Vieläkö muistat väenpaljouden Jänisjoen sillalla seuraamassa Värtsiläpäivien soutukisaa vuosia sitten.  Eturivin paikkaa ei ollut ihan jokaiselle.

Värtsiläpäivien valmistelussa Pitäjäyhdistyksellä on jo täysi tohina päällä.  Matti Jaatinen tutkailee  kylätalon toimistossa Arppenpihan toripaikkojen varaustilannetta todeten, että paikkoja vielä olisi, eikä vähäisen hinnankaan pitäisi olla esteenä myyntipaikan varaamiselle.  Anneli Kunnas   kertoo ennakkotietoja ohjelmasta. . Värtsiläpäivien tarkempi ohjelma julkaistaan aikanaan. Tässä vain joitakin maistiaisia

Matti Jaatinen kävi Kylätalolla katsomassa toripaikkojen varaustilannetta näyttöruudulta.

Matti Jaatinen Kylätalolla katsomassa toripaikkojen varaustilannetta näyttöruudulta.

Lauantaina 20.7. Arppenpihalla aloitetaan perinteiseen tapaan lipunnostolla ja Arppen muistomerkille laskettavin kukkasin.
Rajavartijain opastamana on mahdollista lähteä patikoimaan rajapolulle. Suunniteltu lähtöaika on lauantaina klo 10.30

Opastettu rajpolkukierros on ollut suosittu. Tässä ollaan Jänisjoen riippusillalla.

Rajamiesten opastama polkukierros on ollut suosittu. Tässä ollaan Jänisjoen riippusillalla v. 2011.

Taikuri Simo esiintyy klo 13 alkavan lastentunnin aikana. Tämä tilaisuus on ilmainen kaikille alle 18- vuotiaille.
Kesäteatterissa klo 16 nähdään Pienyrittäjä Pöntinen ja bisnesenkelit.
Perinteiseen tapaan lauantaina on Arppenpihalla toritapahtumia, myyntiä ja arpajaisia. Villaan liityvällä teemalla Karoliina Arvilommin töitä ja karstausnäytös, Helinä Leppäsen lampaista villoja, lankoja ja töitä, taitokeskuksen työpaja ja Villapoppanenkin liittyy samaan teemaan.
Nälkäisille löytyy ruokaa ja kahvia joko Arppenpihalta tai Hotelli Joesta.
Kylätalossa nähtävänä Suomi-Venäjä-seuran järjestämä näyttely.
Seurakunnan järjestämä ehtoolaulutuokio on tullut jo perinteeksi ja alkaa klo 18.00.
Fyysisempää toimintaa iltahetkeen kaipaavia tanssitetaan kesäteatterilla.

Arppenpihan tapahtumat ovat olleet mieluista koettavaa  ja nähtävää.

Arppenpihan tapahtumat ovat olleet mieluista koettavaa ja nähtävää.

Sunnuntaiksi Värtsilän Pitäjäyhdistys on järjestänyt mahdollisuuden käydä rajantakaisessa vanhassa Värtsilässä. Nuoruutensa vanhassa Värtsilässä asunut Värtsiläisten Seuran kunniajäsen Hilkka Partanen on lupautunut matkaan lähtijöiden opastajaksi. Lähtö tapahtuu sunnuntaisen jumalanpalveluksen jälkeen ja kyytiin voi nousta joko kirkolta tai kylätalolta. Paluu illalla. Ryhmäviisumilla kulkevien (86 €) on ilmoittauduttava viimeistään 28. kesäkuuta ja omalla viisumilla mukaan tulevien (20 €) toivotaan ilmoittautuvan hyvissä ajoin ja viimeistään viikkoa ennen matkapäivää. Ilmoittautumiset ja lisätiedot matkanjärjestäjältä Tilausliikenne E. Karhu puh. 013-423515. www.tilausliikennekarhu.com

Värtsilän raittia ja kylää silloin joskus. Kuva Värtsiläisten Seuran kokoelmista.

Värtsilän raittia ja kylää silloin joskus. Kuva Värtsiläisten Seuran kokoelmista.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *