Sana on vapaa – 24/2024

18 ajatusta aiheesta “Sana on vapaa – 24/2024”

  1. Sauli Lindfors

    Tohmajärvellä keskusta sai 35% äänistä mistä helkatista täällä riittää niin paljon ökyrikkaita joilla on varaa äänestää keskustaa

  2. Janne Aaltonen

    Voipi olla niin Sauli, että nukkuvien puoluetta saa syyttää Keskustan menestyksestä Tohmajärvellä. Säälittävää oli tuo 42,5 prosentin äänestysaktiivisuus koko Suomessa.

  3. Rannalla on kuhaa

    Tohmajärven kunta pohjois-karjalassa säästää ja perusti yllättäin markkinoinnin ja viestinnän kordinaattorin viran.

  4. Esa A. Luukkainen

    No sehän päätös lienee suoraan kansalaiskyselyn tulosta. Varmaankin kansa kannattaa hallinnon ylläpitämistä turhien palvelujen kustannuksella…

    Kuntamarkkinoinnissa pätee samat säännöt kuin tilintarkastuksessa: tehokas markkinahenkilö saa vaatimattomammankin tarjonnan näyttämään oivalliselta. Niin ikään ammattitaitoinen numeroekspertti saa konkurssikypsän puulaakin näyttämään peräti voitolliselta.

  5. Keltainen talo

    Tämä markkinointi/viestintä ihminen on Kunnallistalon, vai mikä talo se on..äiti. Hienohan siitä talosta on tullutkin. Vaikkakin terassi joka sinne valmistuu ei kyllä sovi yhtään talon tyyliin, eikä talon historiaan. Historian vaalimistahan piti kunnostuksessa erityisesti vaalia.

  6. Esa A. Luukkainen

    Onhan siinä äiteellä vielä synnyttämistä, ennen kuin talon sisuskin on kunnossa. Vai aiotaanko talo jättää Potemkinin kulissiksi.

    Kuori on toki siisti – kuvasimme sitä eilen ulkopaikkakuntalaisten iloksi. Lähes objektiivinen ystäväni kuvasi keskustan ilmettä ”puhdistuneeksi”, mikä on varmasti paikkansapitävä lausunto.

    Moni kakku päältä kaunis…

  7. Kehittämis touhut tohmajärvellä ovat siirtyneet joensuun businesille. Voi olla ettei enää rahaa laiteta kyseen alaiseen kehittämiseen, joita nyt on ollut lähi aikoina. Huom! Tämä on vain skeptikon mielipide

  8. Esa A. Luukkainen

    Suomi on sata vuotta toiminut siten, että kahdenkymmenen kilometrin välein on täysimittainen hallintokoneisto virastotaloineen ja päätäntäelimineen. Keski-Karjala on tästä kunnallisesta Suomesta malliesimerkki.

    Saa nähdä miten kauan homma toimii asukkaiden vähentyessä olemattomiin. Tarvitaanko tyhjyydenkään markkinointiin enää entisenlaista massiivista protokollaa?

  9. Hemppa Turunen

    Nyt sekin asia selvisi että missä maantieteellisesti sijaitsee Polvijärvi? Sehän on Reisijärven ja Varpaisjärven välillä.

  10. Esa A. Luukkainen

    Paljon selkeämpää maantiedettähän tuo on kuin esimerkiksi Viitasaaren Umpimähkässä. Navan alapuolisia paikannimiä on muuten jostakin syystä Suomessa huikeasti enemmän kuin yläpuolisia?!

  11. Matti Jaatinen

    Tänään 17.6 kunnanhallituksen kokouksessa on päätettävänä säästöpaketissa yhdistysavustusten pienentäminen.Ei ne ole olleet liian isoja ennenkään ja mieleen tulee sanonta ”lypsävän lehmän tappamisesta!Toinen itseäni kummastuttava asia on uudesta vaalipiiristä päättäminen.Vähän on heikot perusteet mihin vedotaan, enemmänkin ”Vallan keskittäminen” jatkuu.

  12. Esa A. Luukkainen

    Trendi näiden avustusten suhteen lienee selvä. Uskoisin että ykköskohteeksi noussut Kunnallistalo vetää tulevaisuudessa kaiken ylimääräisen. Kun pinta on kunnossa, on aika alkaa purkaa sisusta. Ja siinä on homma johon tarvitaan jokainen liikenevä euro. Turvetuotantoa korvaavista hankerahoista kun ei tähän projektiin ole edelleenkään apua. Jotta parasta tottua tilanteeseen.

  13. Kapi netti

    Keltaisesta..Kunnallistalosta ja sen sisäosista on melko selvät suunnitelmat muutaman hengen kabinetissa jo tehty. Odottaa vain hyvää hetkeä milloin ne julkaistaan.

  14. Veijo Tuunanen

    Merkittävimmät saavutukseni luottamushenkilönä. Hallituksen jäsenä ollessani kiellettiin kirjoittamasta valheita. Jatkoin entiseen malliin. Valtuutettuna ollessani sanottiin edustavani väärää puoluetta. Edustan edelleen, vaikka ilman jäsenkirjaa. Naapuri puolueen eräs johtaja oli äänestäjälle saanonut, että äänestä ketä hyvänsä kunhan et Tuunasta. Kirkon virkamies heitti minut valtuutetun ulos virkahuoneestaan. Kunnallistaloa ”pidin” pystyssä aikoinaan kirjoituksillani. Tätä remonttia en enää pitänyt viisaana. Talosta puuttuu torin puolelta ulostulo ovi ja portaat. Samoin portaat ja ovi Filmien näyttökoppiin. Värtsiläisille annan täydet pisteet. Vaaleissa en saanut sieltä ainuttakaan ääntä. Katson olevani syytön Värtsilän nykytilaan. Niinkuin Tohmajärvenkin.

  15. Kalevi Tikka

    Veijon kunnalispolitiikkaa ja hieman valtakunankin koskevia kirjoituksia oli hauska lukea sanomaledistä. Tohmajärvellä Veijon suhteen toisinajattelijat sanoivat, etteivät he Vejon kirjoituksia lue. Mutta kaikki tiesivät mitä asiaa hän milloikin kommenteissaan toi julki.

  16. Esa A. Luukkainen

    Kyllä se Veijo vaikutti – useimmiten kannanotto osui ja upposi! Selvittäessäni taannoin vanhoja arkistolaatikoita käsiini osui mielenkiintoisia dokumentteja vuosien varrelta. Eräs osuma koski kirjeenvaihtoani edesmenneen Tohmajärvi-Värtsilän Lehden päätoimittajan kanssa. Aiheena oli eräiden Tohmajärven kunnanhallituksen ja Keskustan jäsenten yritys lopettaa Veijon pakinapalsta.

    Kyselin kirjeenvaihdossa perusteita mahdolliseen sananvapauteen puuttumisen perusteista. Päätoimittaja vakuutti, ettei poliittinen paine voi lopettaa yksittäisen pakinoitsijan oikeutta kirjoittaa todenmukaisista tapahtumista. Päätoimittaja tosin myönsi, että painostus oli voimakasta, ulottuen jopa mahdollisuudesta kuntamainosten poisvetoon.

    Projekti päättyi sittemmin kaikessa hiljaisuudessa, eikä asiaan osalliset lopulta kysyttäessä ”muistaneet” koko tapahtumasarjaa. Muisti on sikäli autuas ja armollinen. Veijo jatkoi kirjallista harrastustaan.

  17. Esa A. Luukkainen

    Lisäyksenä edelliseen on mainittava, että samansuuntainen episodi Veijolla oli edessä KotiKarjalassa, siirryttyään pakinoitsemaan sinne. Muistaakseni KotiKarjalan silloisen hallituksen jäsen kokosi vuorostaan joukkoja Veijon juttujen blokkaukseen, tosin tuolloinkin tuloksetta.Jotakinhan tällainen toiminta kertoo tuonaikaisesta paikalliskulttuuristamme ja -politiikasta?!

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Scroll to Top