
Värtsilässä vietettiin viikonloppuna tapahtumarikasta ja yhteisöllistä viikonloppua, jossa nähtiin niin kilpailuhenkeä, talkoohenkeä kuin avoimien ovien tunnelmaakin.
Viikonloppu käynnistyi perjantai-iltana Patsolan kentällä järjestetyn Kyykkä-cupin ensimmäisellä osakilpailulla. Sadeuhka leijui koko illan tapahtuman yllä, mutta lopulta kuivana selvittiin. Mukaan oli saapunut viisi joukkuetta, ja ensimmäisen osakilpailun voittoon pelasi Hovit-joukkue.
Kaikki pelasivat kaikkia vastaan. Voitosta sai 3 pistettä.
Tulokset: Hovit 12 pistettä, Sirkkasuo 9 pistettä, Kisa 6 p.
Purmosen joukkue 6 p. Pulu ja kallistus 0 p.
Kyykkä-cupin seuraava osakilpailu pelataan Potsiviikon perjantaina 26.6. Patsolassa, ja uusia joukkueita mahtuu edelleen mukaan.
Lauantaiaamu käynnistyi Kyläraitti-talkoiden merkeissä. Tällä kertaa vesisade verotti osallistujamäärää, ja paikalle saapui allekirjoittaneen lisäksi kolme innokasta talkoolaista. Maalaustöihin ei sateen vuoksi päästy, mutta molemmista maitolaitureista saatiin vanhaa maalia rapsuteltua pois seuraavia työvaiheita varten.

Seuraavaksi maitolaitureiden alapuolisia tukirakenteita tullaan vahvistamaan ja pehmenneitä osia uusimaan. Lisäksi maitolaitureihin vaihdetaan uusia lautoja ja lankkuja huonokuntoisten tilalle ennen varsinaisia maalaustöitä. Kesäkukkia on luvattu useasta eri paikasta, ja maitotonkat lahjoittaa Nuorisoseura.

Lauantai-iltapäivällä Juholan tilalla järjestettiin Makosa Oy:n avoimet ovet -tapahtuma, joka keräsi paikalle hienosti väkeä. Arvioiden mukaan tapahtumassa vieraili noin 150 ihmistä. Tarjolla oli hernerokkaa soppatykistä, kenttäkeittiössä grillattua makkaraa sekä kahvia. Tunnelma oli lämmin ja yhteisöllinen sateisesta säästä huolimatta.
Teksti ja kuvat: Eero-Matti Lintunen


Hei, mihin ne talkoot jäi? Nyt olis ollut Hyvää maalausilmaa.
Pahoittelut! Olen todella kiireinen leipätyöni Karjalan Erämessut kanssa. Tapahtuma on nyt tulevana viikonloppuna ja valmistelut ovat sitoneet viime viikot kaiken aikani
Jään messujen jälkeen lomalle joten eiköhän asia hoidu lähiviikkojen kuluessa.
Toki muutkin saa koppia ottaa asian suhteen… Sisustus Laukkasen lahjoittamat maalit löytyvät minulta.