Sana on vapaa – 23/2026

2 ajatusta aiheesta “Sana on vapaa – 23/2026”

  1. Hemppa Turunen

    Siinä se pilvinen ja helteetön toukokuu luiskahti ihan vain aurinkoa vuottaen.
    Niin kuin eräs naisihminen, joka ovikelloa kilkauttaen tuli asioillaan kysymään – Onko Marjatta kotona?
    Johon vastasin tämän kevään tavoilla: -On se tuolla takapihalla aurinkoa vuottamassa..
    Säätieteilijät vain suorastaan uhkailevat kauhu kuumuudella kesäksi. Saapas nähdä pitääkö saappaat vaihtaa peräti varpaattomiin skandaaleihin

  2. esa a. luukkainen

    Keskilämpötilat pysyvät kymmenysten tarkkuudella. Varmaa on, että viileän jälkeen tulee aina lämmin, yhä useammin hyvin viileän jälkeen hyvin lämmin. Ilmastonmuutos näyttäytyy nimenomaan suurina ja nopeina lämmönmuutoksina sateineen ja kuivineen.

    Muistan Turun kauppakorkeakoulun professorin ja Tulevaisuuden tutkimuskeskuksen perustajan Pentti Malaskan eräältä luennolta visioinnin säätilojen muutoksesta tulevaisuudessa, jossa jo elämme.
    Malaska kuvasi nelisenkymmentä vuotta sitten olosuhteita, joissa päivittäin voi olla kymmenien asteiden lämpötila-eroja ja vuorokautiset sademäärät mitataan kymmeninä sentteinä millien sijaan. Hän huomautti konkreettisten muutosten vaikutuksen kohdistuvan lähinnä ympäristöön ja rakentamiseen. Tuolloin moiset puheet naurattivat useimpia meistä.

    Malaska oli harvinaisuus kaltaistensa joukossa; hänen ekspertiisinsä ylitti sujuvasti eri tieteenalojen väliset rajat matematiikasta ja sähkötekniikasta filosofiaan, ekologiaan ja strategiseen johtamiseen. Hän oli rohkea visionääri, joka muun muassa visioi myös kiertotaloutta jo 1970-luvulla, ja joka kutsuttiin ensimmäisenä suomalaisena globaaleja ongelmia ratkovaan Rooman klubiin.

    Jos jotakuta kiinnostaa mennyt ja tuleva tulevaisuus, kannattaa lukaista esimerkiksi Rooman klubin (Club of Rome) päivittyvä raportti vuodelta 1972 ”Kasvun rajat” (The Limits to Growth). Se on yksi merkittävimmistä tulevaisuudentutkimuksen julkaisuista, joka varoitti jo aikanaan maapallon kantokyvyn ylittymisestä ja sen seurauksista.

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Scroll to Top