
- Nuoriso-Leader -tuki on rahaa, joka kannustaa nuoria käynnistämään uutta, omaehtoista vapaa-ajan toimintaa ja rohkaisee kokeilemaan yritystoimintaa. Samalla nuoret tutustuvat Leader- ja hanketoimintaan ja voivat vaikuttaa alueen kehittämiseen.
- Keski-Karjalassa asuvat 13-21 vuotiaat nuoret pääsevät kokeilemaan rahoituksen hakua. Nuorille varataan rahasumma, josta he voivat hakea rahoitusta pieniin toimenpiteisiin tarpeidensa mukaan.
- Tukea voidaan myöntää yhdelle hakijalle 50-1000€/hanke ja tuen osuus on 100%. Tukihakemuksessa tulee olla hyvin laadittu kustannusarvio, jossa on kerrottu mistä haettavat kustannukset muodostuvat.

- Nuoriso-Leader-rahoituksen hakeminen on yksinkertaista – sähköinen hakulomake on lyhyt ja byrokratia pidetään minimissä.
- Rahoituksen haku on jatkuvaa. Poikkeuksena on heinäkuu, jolloin hakemuksia ei käsitellä. Haku avautuu lokakuussa 2025.
- Toiminnan hyödyn tulee kohdistua Keski-Karjalan Jetina ry:n toiminta-alueelle eli Kiteen, Rääkkylän ja Tohmajärven alueelle. Nuoriso-Leader pienhankkeita rahoittavat alueen kunnat.

