Muistoja menneiltä ajoilta
Vanha lehtijuttu vuodelta 1992. Hurskaisen kaupan rakennustyöt Niiralassa.
Lehtiartikkelin teksti. Tohmajärven–Värtsilän Lehti. Lauantaina 14.3.1992 Hurskaisen liikerakennus valmistuu turistikauden alkuun Kuvateksti: Niiralan K-kauppa Hurskaisen uusi liikerakennus on kohonnut hyvää vauhtia, ja uusissa tiloissa on tarkoitus päästä avaamaan toukokuussa. Sopivasti luvassa olevan Niiralan rajanylityspaikan virallistamisen kanssa on kauppias Toivo Hurskaisen uusi liikerakennus valmistumassa Värtsilässä. Marraskuussa aloitetut rakennustyöt ovat pysyneet reilusti aikataulussaan ja toukokuun aikana pyrimme
Niiralan tarkastushalli harjassa. Lehtiartikkeli 27.5.1998.
”Tällä on pärjättävä ainakin 10 vuotta”. Lähde: Tohmajärven-Värtsilän lehti 27.5.1998.Einari Kuosmasen lehtiarkistosta Värtsiin laittoi Eira Varonen.
Vanha lehtijuttu vuodelta 1994 Niiralan raja-aseman rakentamisesta.
Lähde: Tohmajärvi Värtsilä Lehti 13.4.1994. Einari Kuosmasen lehtiarkistosta jutun Värtsiin laittoi Eira.
Vanha lehtijuttu vuodelta 1974. Väestönsuojelukeskus Värtsilään.
Lähde: Karjalainen 26.5.1974. Löytö Einarin Kuosmasen lehtiarkistosta. Jutun Värtsiin laittoi Eira V.
Vanha lehtijuttu vuodelta 1999. Talon alla kookas luola.
Koti-Karjala 30.6.1999 Talon alla kookas luola. Jutun teksti ja kuvat Veijo Tuunanen.Jutun toimitti Värtsiin Eira. Lehtileike Einari Kuosmasen lehtiarkistosta.Jutun artikkelikuva Tohmajärven kunta/Luolaseminaari
Vanha lehtiartikkeli vuodelta 1993. Niiralan rajan-ylitykset kasvussa.
Julkaistu sanomalehti Karjalaisessa torstaina elokuun 5. päivänä 1993 Lähde: Karjalainen 5.8.1993Lehtiartikkeli Einari Kuosmasen sanomalehtiarkistosta.Jutun Värtsiin toimitti Eira Varonen.
Värtsilä kehittyy vain itsenäisenä, Värtsilän pitäjäjuhlat v.1980
Värtsilä kehittyy vain itsenäisenä, Karjalainen 27.7.1980. Lue Seppo Pusan julkaisema juttu Värtsissä vuonna 2016.
Pitäjäyhdistys isännän roolissa Värtsiläpäivillä 21.7.1999
Pitäjäyhdistys isännän roolissa Värtsiläpäivillä 21.7.1999 Tohmajärven-Värtsilän Lehti. Einari Kuosmasen lehti-arkisto. Jutun Värtsiin laittoi Eira.
Raja ja teatteri olivat Värtsiläpäivien yleisöharavat 1999
Tohmajärven-Värtsilän Lehti 287.1999. Einari Kuosmasen lehti-arkisto. Jutun Värtsiin laittoi Eira.
Värtsiläpäivillä monenlaista ajanvietettä v. 1999
Koti-Karjala 28.7.1999. Einari Kuosmasen lehti-arkisto. Jutun Värtsiin laittoi Eira
Vapaamuotoiset Värtsiläpäivät 1993
Lehtikuva: Einari Kuosmasen lehtiarkisto. Koti-Karjala 28.7.1993. Jutun Värtsiin laittoi Eira
Tanssia, taidetta ja kyykkää Värtsilässä 1993
Tohmajärven-Värtsilän Lehti 31.7.1993. Lehtiartikkeli Einari Kuosmasen arkistosta. Jutun Värtsiin laittoi Eira.
26 vuotta sitten, Värtsilän kesäteatterissa v. 1999 Kätkäläisen jättipotti.
Kätkäläinen naurattaa Värtsilässä. Niinhän se on, että rikashan ei rahhoo tarvihe, koko roska on vuan sitä varten, jotta köyhällä kansalla oisi mitä ikävöijä… Unelma äkkirikastumisesta saa kenet tahansa liikkeelle – Kätkäläisenkin, joka yleensä on luikas liikutelemaan vaan leukojaan. Värtsiläläiset harrastajanäyttelijät ovat jälleen harjoitelleet kokoon huikean komedian, jonka parissa viihtyy niin vanhempi kuin nuorempikin. Miten juoni
Värtsilä-päivillä tavattiin tuttuja
Kuva: Einari Kuosmasen sanomalehti arkisto. Klikkaa kuva suuremmaksi hiirellä. Jutun Värtsiin laittoi Eira

















