Kirjailijavieraana Maxim Fedorov Wärtsilä-salissa perjantaina 17.4.2026 klo 13

Huippuvierailija Wärtsilä-salissa!

Kirjailijavieraana Maxim Fedorov

Aika: Perjantai 17.4.2026 klo 13

Paikka: Wärtsilä-sali, Kirkkotie 10a, 82600 Tohmajärvi

Ylen toimittaja Maxim Fedorov on seurannut Venäjän hyökkäyssotaa Ukrainassa lähietäisyydeltä lähes neljän vuoden ajan ja on kirjoittanut kokemustensa pohjalta kirjat Minun Ukrainani, Sodan näyttämöt ja Itsenäisyydestä itsenäisyyteen: Suomi ja Ukraina 1917‒1991.

Fedorov kertoo uusimmassa kirjassaan Suomen ja Ukrainan kahdenvälisistä suhteista neuvostoaikana, mutta myös omien ukrainalaisten juuriensa etsimisestä. Luennolla kuullaan Fedorovin kirjoista sekä hänen työstään Ukrainassa.

Lämpimästi tervetuloa!

1 ajatus aiheesta “Kirjailijavieraana Maxim Fedorov Wärtsilä-salissa perjantaina 17.4.2026 klo 13”

  1. Olin tiistai-iltana Nurmijärven pääkirjastolla kuuntelemassa Maxim Fredorovia. Loistava luennoitsija ja tuottelias kirjailija. Tänä vuonna tulossa kolme uutta kirjaa. Menkää ihmeessä kuuntelemaan, ette taatusti pitkästy hänen luennollaan.

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Scroll to Top