
Parina viime pakkaspäivänä on Sääperin ympäri aurattu rata retkiluistelua varten. Rata valmistuessaan on noin neljän kilometrin pituinen ja se kiertää rantoja pitkin ympäri Sääperijärven.
Lähtöpaikka on helposti saavutettavissa: autolla pääsee Hiienvaarantietä pitkin Hiienvaaran grillikatokselle, jossa on riittävästi pysäköintitilaa. Nuotiopaikka toimii myös mainiona makkaranpaisto- ja kahvin keittopaikkana mukavan retkiluistelun päätteeksi. Grillikatoksella on varattuna polttopuita, joten evästauko tulistellen onnistuu vaivatta.

Retkiluistelurata tarjoaa valmistuessaan loistavan mahdollisuuden nauttia talvisesta ulkoilmasta, liikkua luonnossa ja viettää mukava hetki ystävien tai perheen kanssa.
Pian Värtsilässä voi siis sukeltaa liukkaille ja nauttia retkiluistelun riemusta keskellä kaunista .
Suuret kiitokset Samu Ryynänen ideasta ja toteutuksesta!
Kisa ilmoittelee lähipäivinä kun rata on luistelukunnossa.

Teksti ja kuvat: Eero-Matti Lintunen


Rata tarjoaa sitten sitä todellista ”idän eksotiikkaa” sillä lähimmillään se kulkee ainoastaan 200m etäisyydellä itärajan uudesta esteaidasta. Kuitenkin rajavyöhykkeen ulkopuolella. Radan voi myös kävellä mutta kannattaa varata nastat kenkiin.
”Presidentti Donald Trumpin mukaan Yhdysvallat tarvitsee saarta ilmapuolustukseen, sillä Venäjä ja Kiina ovat lisänneet sotilastoimintaa alueella ja ilmastonmuutoksen takia sulava merijää muuttaa alueen olosuhteita.”
Trumpista on tullut Grönlannin myötä ilmastoaktivisti🤣
Onneksi Sääperillä on jäätä viellä sen verran ettei ettei sen takia vieraan vallan henkilö tarvitse sitä vallata🤗
Hyvä juttu! Mie en omista luistimmii mutta potkukelekka on! Jos sillä suanoon potkutella niin voishan sitä siäperinsafarin panna alulle! Ei semmostakaa taija lähiseutuvilla olla!?
Potkukelkka sopii hyvin liikuntavälineeksi radankiertoon. Kannattaa vaan jonkin sortin nastat varata kenkien pohjiin.