Unelmien uimarannalle on valmistunut uusi hieno minigolfrata!
Tohmajärven liikuntapalvelut järjestää kokeilukerrat Potsiviikolla maanantaina 23.6., tiistaina 24.6. ja keskiviikkona 25.6. klo 12:00-15:00. Kokeilukerroilla on säävaraus, eli sateella ei pelata.
Minigolfrata on 6-väyläinen ja kokeilukertojen jälkeen mailojen ja pallojen lainaus onnistuu Pitäjäntuvan aukioloaikoina panttimaksulla.
Minigolfradan viralliset avajaiskilpailut pidetään Maakuntapäivän tapahtumassa sunnuntaina 31.8.2025.
Tervetuloa pelaamaan!
Kuinkas on käynyt itse Tohmajärven veden laadun parantamiselle/paranemiselle. Jotenkin vaikuttaa että Unelmien uimarannan kehittäminen on ollut pidempään tärkeämpää kuin itse järven vedenlaadun parantaminen.
Arvattavasti Kirkkoniemen maanpäällinen viihde saavuttaa suuremman suosion kuin vesitetty; uimarannan profiili ei edelleenkään sovi kuin takapuolen kasteluun, paitsi tietenkin vielä nelinkontin eteneville, joilta kastuu myös mahanalus.
Minigolf lienee kuitenkin verraten marginaalinen tuote, pomppulinna voisi saavuttaa suurenkin menestyksen. Mene tiedä kirkkokansakin saattaisi ottaa sen sunnuntaisin omakseen, mikäli kyseessä olisi ns. ikäystävällinen madallettu malli…
Allekirjoittanut osallistuisi ainakin innolla vaikka pomppuseuroihin! Innovaatioita kehiin, unelmien kehittäjät!
Pitää toivoa ettei Unelmien uimarannalle tule yhtään muovista ”viihtymis roinaa”. Kuten on Kemien ulkoliikuntapaikan alueesta n.puolet vuorattu muovilla. Nyt lukija ihmettelee että missä siellä on muovia. Jos asia askarruttaa niin kannatta käydä katsomassa paikanpäällä.
Voisihan sinne kehitellä Potsipäiville jonkin kilpailu tapahtuman. Onhan näitä jo keksitty kaikenlaisia kuten akankanto kisoja, mutta sellainen sopisi varmaan maailman ihmeeksi, kun kullanhuuhtelukilpailut.
Esim. rannan suuntaisesti merkittäisiin 100m rata jossa kultaa vedettäisiin käsistä pitäen. tai ideaa voisi nikkarit kehitellä lisää.
Juhannuksena on kultia perinteisesti vedelty illanvietoista pitkin maita ja mantuja. Saveen jää urat ja rohtumia kantapäihin. Vettä pitää välttää ehdottomasti nimenomaan juhannuksen aikaan.
Kuten mukaan liitetty osoittaa seurakunnalla oli kiire lyödä rahoiksi. Sama oli unelmien uimaranta. Kiinteistöjohtokunta vastusti. Turhaan.
LIITE PÖYTÄKIRJAAN
Vastaesitys Tohmajärven evl. seurakunnan kirkkovaltuuston 13.12.2012., pidetyn kokouksen esityslistan 40§ kohtaan; ”Metsätalous, talousarvion perustelut vuodelle 2013” ja kohtaan; ”Toimintasuunnitelmat vuosille 2014 – 2015.”
(sivulla 51)
METSÄTALOUS; talousarvion perustelut vuodelle 2913. Poistetaan viimeisen alakohdan lause: ”huvilatonttien ja pienten metsäpalstojen arvioiminen.”,
sekä kohdasta toimintasuunnitelmat vuosille 2014 – 2015 poistetaan viimeisen alakohdan lause: ”huvilatonttien ja pienten metsäpalstojen lohkominen ja mahdollinen myynti.”
PERUSTELUT:
• Seurakunnan talouden ylläpitoon eivät ko. hankkeet toisi merkittävää muutosta.
• Toteutuessaan hankkeet rikkoisivat Kirkkoniemen kokonaisuuden, jota pidetään paikkakunnan merkittävimpänä nähtävyytenä.
• Tonttien ja metsämaan myynti on epäviisasta, koska ne nykyisellään tuottavat myös taloudellista hyötyä.
• Seurakunnan maanmyynti Kirkkoniemestä asettaisi erityisesti ne seurakuntalaiset, joilla ei ole omaa ranta- tai metsämaata jo virkistyksellisesti huonompaan asemaan kuin ne, joilla maan omistukseen on varaa.
• Seurakunnan taloutta pidetään kunnossa toimintakulujen säätelyllä, ei omaisuuden myynnillä.
• Toisaalta seurakunnan tulot pohjautuvat verotuloihin. Verotus kohdistuu parhaiten ja tasapuolisimmin kaikkiin seurakuntalaisiin.
• Seurakunnan taloudenhoito on perustuttava toimintakulujen ja verotulojen tasapainoon. Siksi olisi lyhytnäköistä hoitaa taloutta tuottavien kiinteistöjen myynnillä.
Tohmajärvellä 13 p:nä joulukuuta 2012.
Veijo Tuunanen.