9 comments for “Kukkovaaran juoksun tulokset 4.10.1979

  1. Historiaa myös tämän Kiteen-Tohmajärven lehden julkaisu.

    Tietoja löysin sivulta: https://www.finna.fi/Record/fikka.3543389

    Kitee : Kiteen-Tohmajärven lehti oy 1966-1979.
    Edeltäjä Kiteen lehti
    Jatkuu julkaisussa Koti-Karjala

    Lisätietoja finna.fi:stä:
    Tohmajärvi-Värtsilä lehti 1980-2004.

    Jatkuu julkaisussa Uutis-Alasin 2005-2014.

    Kuva: Kuva: Anu Rummukainen / Yle
    null

  2. Kukahan keksii mistä paikasta tämä kuva on napattu ? Kuitenkin jostain reitin varrelta. Kaino toivomus olisi, että joku lähettäisi toimitukseen kuvia reittien varrelta. Viime vuosina kuvat ovat lähes yksinomaan maalialueelta.

  3. Korjatkaa jos olen väärässä, mutta onko tämä vuoden -79 juoksussa toiseksi tullut Kari Pulkkinen mahdollisesti sama (raja)mies joka menetti henkensä karhun kynsissä Ruokolahdella v. 1998?

  4. Oikeassa olet Jussi . Kari oli liikuntavastaavana Rajakoulussa. Ehdin olla pienen ajan samaan aikaan, ennen kuiin sain siirron -91 Tohmajärvelle.

  5. Kylläpä Kari Pulkkisesta on järkyttäviä lehtikirjoituksia ja uutisia.. Huh huh

  6. Surullista oli kuulla Karin kohtalosta. Muutamassa juoksukisassa juostiin yhtäaikaa -70 luvun lopulla Pohjois-Karjalassa kilpaa. Kari oli hyvä, sympaattinen, ystävällinen jo nuorena.

  7. Useita kertoja näiden miesten kanssa kanssa yleisurheilu kisoja kierrettiin, laajallakin sektorilla valtakunnassa, etenkin Esan kanssa.
    Itse en ollut juoksija vaan kenttälajin harrastaja. Vaikka siitä on aikaa jo 40 vuoden molemmin puolin niin nenässä on edelleen Tiikerisalvan ja muiden linimenttien voimakaan hajun leijailu täytti kilpailupaikkojen pukuhuoneita
    Kestävyys juoksijuoksijoilla kun oli tapana hölöväta kinttunsa näillä aineilla.

  8. Kari Pulkkinen oli kouluttajanani Rajakoulussa Immolassa 1985. Reilu ja alaistaan kannustava esimies.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *