44 comments for “Viikon puheenaiheet, viikko 26

 1. Opa ihana juhannussää! Jatkuisi vaan kesä tämmöisenä, paitsi että satais vaikka yöllä.

 2. On ihana juhannussää ! Minäkin toivon että kesä jatkuisi tämmöisena. Minä en sadetta kaipaa.

  Kuka muu pitää juhannussäätä ihanana. Sillä ei ole väliä, että juhannus oli ja meni. Sää kuin sää ja ajankohdasta viis kuhan on ihana.

  Laittokee kaikki viesti tänne kenen mielestä on ihana sää. Ajankohtaista tällä viikolla, elekee laittako ens viikolla.

 3. On tannu juhannus jatkua joillakin vähän pitkälle. HMMM…heh.
  Tais käyvä kuin papin ruustinnalle ennenvanhaan.Skippis ja skool hemmet är smal=liten
  Eivät tiedä onko se mennyt vai tulevaako ois vasta, juhannus nimittäin.

  Siitä huolimatta ihana on sää ja kertokaa nyt muillekin, että se on, jos eivät tajua akkunasta katsoa.
  Menkää ihmiset ulos ja katsokkee alamanakkoon niin tiiätte juhannuksen menneen ihan äsken.
  Vieläkös niitä Mikkelii mänijöitä oll…. no Berner perruutti koko junan takas Pasilaan. Eipä kiirettä senkään puoleen.

 4. Kyllä on todellakin sää suosinut. Juhannuksena
  Värtsilässä oli lämmintä noin 28-29 varjossa. Leppoisa tunnelma myös Kukkolammella. Sunnuntaina värtsilän kirkko puolillaan kirkkokansaa. Eli itärajalla kaikki hyvin.
  Oikein hyvää juhannuksen jälkeistä aikaa kaikille.

 5. Jokaisesta ikkunasta ei ole sama näkymä😉

  Hyvä niin,tekee oikeasti hyvää katsoa välillä vähän muutakin maisemaa kuin omaa rakasta maisemaa.

  Täällä lounaassa sataa kaatamalla ja lämpötila laski yhdessä yössä yli 10 astetta

 6. Kuuklaamalla löytyy aika 22 – 24.7. Ja alustava 13.5. päivitetty ohjelmarunko

 7. Kuudes otsikko avautuvalla sivulla, kun etsit sanoilla värtsiläpäivät 2016

 8. Onpa aiheellinen kysymys Värtsiläpäivien pitoajasata.
  Siellä puuhataan kovasti tapahtuman kimpussa mutta unohtuu ilmoittaa ajankohta.
  Monet tietävät, että sehän on ”aina” toiseksi viimeinen heinäkuun viikonloppu.

  Matkojen suunnittelua varten olisi hyvä tietää vähintään viikonloppu. Minulle tarkempi ohjelma kerkiäisi myöhemminkin.

  Värtsiläisten seuran sivuilla on mainittu Värtsiläpävät 23-24.7.2016

 9. Paljon vähäisemmistäkin asioista ja tapahtumista keskustellaan ja uutisoidaan tässäkin portaalissa kuin Värtsilä-päivistä, joka sentään on kesän merkittävin tapahtuma ja kohtaamispaikka pitäjässä. Näkyvästi tietoa kehiin! Tältä kesältä alkaa olla myöhäistä ainakin pitkämatkalaisten osalta.

 10. Ehkä joku tai muu asia tuntuu tärkeämmältä kuin
  Värtsilä- päivät. Oikealla olevassa palkissa olis
  ollut tilaa kyllä mainostaa myös kyseisiä päiviä
  jo kuukausia sitten.

 11. Ehkä se kertoo siitä että Pitäjäyhdistyksessä kaikki asiat on yksien ja samojen ihmisten harteilla – ja hekin tekevät
  sitä ilmaiseksi niin yksinkertaisesti aika ei riitä kaikkeen.

  Aiemmin jo todettu että Matin huoneen ikkunassa palaa valot jo ennen kukon kiekasua ja iltaisin kerkee aurinko laskea ennen kuin Matti huoneestaan poistuu.

 12. Teille, jotka nyt vieläkään ette (muka)tiedä, onko ne V-päivät vai ei, ja jos on niin milloin, siellä ne on tämänkin tapahtuman tiedot ohjelmineen Tohmajärven kunnan verkkosivulla kohdassa ”tapahtumat”.

  Ja mene sinäkin edellinen nimimerkki sinne kylätalolle talkoilemaan, helpompi yhdistyksen toimintaa parantaa sisältä päin.

 13. tuolla edellisellä nimikerkillä tarkoitin tuota Saulia edeltävää..

 14. Nyikyinen värtsilähenki on ilmassa: sivusta mättää, vaan ei panna itse tikkua ristiin. Ennen oli Värtsilässä toisin. Muistan sen hyvin.

  Tehdäänpä parannusta. Aletaan vaalia kotiseutuhenkeä aktivoitumalla, kukin voimiensa mukaan!

  Ei sammuteta valoja – niinkuin seurakunta on tehnyt kirkon pihassa ja hautausmaalla.

  Ja onhan niitä hyviäkin esimerkkejä, kuten kesäteatteri ja Värtsilän Kisa.

 15. Kiitos kovasti edelliselle. Pelkkä ohjelma ilman kommenttejakin olisi riittänyt.

 16. Lopettakaa nimimerkkikkailu, eikö teillä ole kunnon tekemistä? sanoo:

  Ei kai täältä sivustoilta kukaan enää löydä asiallista asiaa
  koska kommentointi on mennyt mahdottomaksi mekkalaksi.

  Tähän saakka olen ollut nimimerkkikirjoittajien puolella, teenhän itsekin
  niin. Mutta kiitti nyt riitti! Ehdotan että ainakin kaikki nämä
  kilometrinmittaiset kertakäyttönimimerkit kiellettäisiin ja jos tarve
  vaatii kaikki muutkin nimimerkit.

  Pienet kylät yrittävät parhaansa toisten viihdyttämiseksi, mutta siitä ei
  tule mitään muuta kuin sanomista. Kuinka aktiivisesti olette itse
  olleet rakentavaa tekemässä? Eikö toimituksen olisi jo aika viheltää
  tälläinen lapsellinen peli poikki ja palattaisiin päiväjärjestykseen.
  Kai siellä näkyy lähettäjän oikea nimikin, vai……

  Jos on kysyttävää, tehdään se omalla nimellämme tai vakiintuneella
  nimimerkillä! Toisiamme työtä arvostaen ja toisiamme kunnioittaen.

  Ilikiä enää kellekään tätä lehteä suositella!

 17. Nimimerkki, lopettakaa nimimerkkikkailu, eikö teillä ole kunnon tekemistä.
  Olet aivan oikeassa, tällä lailla pilataan Värtsi-lehden maine.
  Näyttää olevan kilpailu, kuka saa pitemmän nimimerkin.
  Nimimerkin taakse voi kätkeytyä ja kirjoittaa epäasiallista jopa loukkaavaa tekstiä.
  Jos on asiallista sanottavaa, käyttäkää omaa nimeänne.
  Toimitus herätys!

 18. Ilmeisesti ulkolainen roskaposti on helpommin estettävissä kuin tämä kotikutoinen häiriköinti ja vahingonteko.

 19. Pystyisikö Värtsin toimitus tosiaan sensuroimaan asiattomat kommentit? Ja tämä oikeastaan kommentoijien itsensä takia, nimittäin ei tässä Värtsilä-päivillä ym ole mitään hävettävää, vaan höpökommentojat nolaavat itsensä julkisesti.
  Sitä tarkoitusta varten ei kai tämä foorumi ole luotu?

 20. Olen ihan äimänkäkenä siitä millaista soopaa nämä tämän viikon puheenaiheet on! Nimimerkkikikkailijat koettavat nostaa omaa arvoaan polkemalla ja nolaamalla toisia, mutta se on juuri niin kuin Katja edellä sanoo ”höpökommentojat nolaavat itsensä julkisesti”.

  Käsittääkseni toimitus pystyy poistamaan asiattomat kommentit ja toivonkin että toimitus tekee sen pikimmiten ja kovalla kädellä.

 21. Käsi sydämellä, tätäkö me jatkossa haluamme?
  Päivästä päivään, viikosta viikkoon, vuodesta vuoteen…..
  Kehitys kehittyy, todella surullista jos tähän suuntaan.

 22. Asia ei tietysti mulle mitenkään kuulu, mutta olen sitä mieltä, että koko Viikon puheenaiheet-palsta kannattais lopettaa kokonaan. Ihmiset vois jonnin joutavan jorinan sijaan kirjoitella kunnon juttuja (vaikka pieniäkin) Värtsiin. Aiheita kyllä löytyy.

 23. Rauhoittukaa. Sananvapaus pitää olla. Jos aihetta ns. negatiiviseen palautteeseen, se pitää kestää ja siitä pitää ottaa opiksi. Kenenkään pidä loukkaantua.

  Kukin asian esittää tavallansa.. joku ehkä tarkoituksellakin, hiukan joskus provosoiden.

  Onhan Värtsiläpäiviin vielä aikaa.. Pidetään Potsipäivät nyt ensin pois alta.

  Kesäteatterin ensi-ilta takana. Meni ongelmitta. Tykkäsivätkin! =)

 24. Kaipa tämä sitten jonkinlaista sananvapauden elämänkoulua on. Olkoon niin. Opiskellaan. Antaa tulla vaan. Sosiaalinen media opettaa meitä sietämään erilaisuutta, kasvamaan pitkäpinnaiseksi ja lyömään takaisin. Meitä, joiden kotikasvatus jäi aikanaan siinä suhteessa puutteelliseksi.

  Kannattaisi kuitenkin muistaa että se on veteenpiirretty viiva – rajakohta tahallisen loukkaamisen ja asiallisesti perustelevan kriittisyyden välillä.

  Joka tapauksessa niin Potsi- kuin muistakin päivistä pitäisi tiedottaa paremmin, aikaisemmin ja näkyvämmin kun tällainen portaali on olemassa. Syistä, jotka ovat jokaisen vähänkin ajattelevan ihmisen tiedossa.

 25. Eipä noita Potsipäiviäkään ole kuukausia ennen tiedotettu.. Ei Värtsilän kylän tarvitse hävetä Värtsiläpäivien tiedottamisesta…yhtään verrattuna Tohmajärven Potsipäivien tiedotukselle..!
  Asiat valmistuu aikanaan ja niistä tiedotetaan sitten kun on tiedottamisen aika!

  Pistin mainosbanneria vartsi.net ja vartsila.fi sivuille. Bannerista linkki Tohmajärven kunnan sivuille, joissa toukokuun puolella tiedossa ollut suunniteltu ohjelma on nähtävissä.

  Kuulin että huomenna torstaina Pitäjäyhdistyksen immeiset kokoontuvat ja lyövät lukkoon lopullisen ohjelman. Se päivittyy sitten aikanaan sinne tohmajarvi.fi sivuillekkin.

  Kyllä siitä vartsi.net ja vartsila.fi sivuillakin on tiedotettavaa tulossa! Varmasti!

 26. Vilkas viikko Värtsissä. Tällä palstalla 27.6. on 5 kommenttia, 28.6. on 4 kommenttia ja — 29.6. peräti 22 kommenttia. Kyllä on Värtsilän Pitäjäyhdistys ry saanut ainesta toimintansa kehittämiseen. Pitää vain viedä se siivilän läpi. Asialliset laariin ja pelkät huulenheitot kompostiin.

  Pitäjäyhdistyksen aktivistit, semppiä. Olette tärkeitä puurtajia. Värtsilä-päivät kiinnostavat monia täällä asuvia ja mikä ”ihaninta” myös entisiä värtsiläisiä ja tänne turisteina saapuvia.

  Ei ihan aiheetta Joensuusta tänne kahta reittiä ajelevia opasteta tienvarsikylteillä, joissa kerrotaan, montako ”mailia” vielä matkaa Värtsilän pitäjään (Tohmajärven kunnassa ja Pohjois-Karjalan maakunnassa ennen Niiralan rajanylityspaikkaa).

  Eläkkeelle jäävä takoja toivottaa Värtsilälle säilyvää tulevaisuutta kaikenmaailman liitosten aikana. Mukavia Värtsilä-päiviä – ja myöskin Kaustajärven siltajuhlia. Kaustajärvi on kolmella kyltillä merkitty KYLÄ Värtsilän PITÄJÄSSÄ.

 27. Kiitos! Erkki-takoja on työnsä tehnyt mielestäni ilman ohilyöntejä, vaikka joidenkin kommentoineiden mukaan tehnyt jopa ylilyöntejä. Hän on takonut oikein ahkerasti oikein ja meille pölhömmille (tarkoitan nyt itseäni) ja lukijoille saarnannut vaikkapa mustasta potaatista mustan mielen sijasta. Hän on yrittänyt olla meille valon tuoja niin kirkkopihaan kuin Leminrinteeseen. Sytyttiköhän seurakunnalla sittenkään. Eihän kynttilää kannata tietenkään polttaa molemmista päistä, mutta ehkä joskus voisi antaa liekin lepattaa siinä päässä, jossa on sydäntä.

  Olkoon etäisenä huumorivertauksena entinen Laihian pappi, joka erotettiin liiallisen nuukuuden johdosta johdosta.

  Sanotaan, että pitää takoa järkeä päähän. Saisipa uusi takoja annettua muutaman lisämällin tuotakin laatua.

  Onnea ja iskukykyä seuraavalle takojalle! Riittänee, että hakkaat alasimen liekkeihin.

 28. Hemmetin hyvin Sakarilta sanottu ja eiköhän se noilla konsteilla ala isän päästä ver irtoomaan.

 29. Huomenta.

  Kävin kurkkaamassa pitkästä aikaa, onko meno täällä Värtsissä yhtään ”siistiytynyt/sivistynyt” ajasta vuosi sitten. Silloin jättäydyin niin kohtuu aktiivisena kirjoittajana kuin myös päivittäisenä lukijana sivuun syistä joita en lähde enää tässä esiin nostamaan. Monihan ne tietää…

  Mutta surulliselta tämä näytää… ei ole juuri muutosta parempaan tullut. Samanlaista nimimerkkien takaa tapahtuvaa ilkeilyä ja trollausta edelleen täällä harrastetaan. Vuosien ajan Värtsi oli mielenkiintoinen, monipuolinen ja monella tapaa ainutlaatuinen verkkolehti.

  Näyttäisi että monilla vanhoilla, aktiivisilla kirjoittajilla olisi minun tavoin terä kynästä tylsynyt, ja kuka mistäkin syystä, sivuun hypännyt.

  Harmi tällainen! Vaikka joku meistä vanhoista kirjoittajista kaikkia lukijoita aihealueellaan tai tyylillään voinutkaan miellyttää, silti verkkolehti oli useiden eri tyyppisten kirjoittajien myötä monipuolinen.

  Kaikki kunnia heille jotka edelleen täällä aktiivisina pysyvät, niin kirjoittajina kuin asiallisina kommentoijina. Mutta uskoisin että Verkko-Värtsi saataisiin palautettua vielä ”entiseen loistoonsa”, mikäli nimimerkkikirjoittelu kokonaan kiellettäisiin tai jos ylläpidon taholta moderointia merkittävällä tavalla tiukennettaisiin.

  Näitä muutoksia odotellessa. Itse ainakin jatkan toistaiseksi vain Värtsilä aiheisten päivitysten tekemistä pelkästään Facebookin Värtsilä ryhmässä joka löytyy linkin takaa https://www.facebook.com/groups/397104944808/

  Mukavaa kesän jatkoa kaikille! Viihtyisiä ja onnistuneita Värtsiläpäiviä toivottaen,

  Eero-Matti Lintunen, Sääperin rannalta

 30. Eero-Matille kiitokset kannanotostasi!

  Vaikka maassamme onkin sananvapaus ja kaikkien
  kukkien pitäisi kukkia kukkia vaan, on monta kertaa
  juolahtanut mieleeni, miksi sen täytyy tapahtua juuri Värtsin foorumilla?

  Englanti irtisanoutui EU:sta. Uskalletaanko Värtsissä tehdä
  kokeilu mihin suuntaan mentäisiin jos nimimerkkikirjoittelu
  ja varsinkin se nimimerkkikommentointi kiellettäisiin, ainakin
  vähäksi aikaa?

  Omalla nimellään kirjoittavat ovat monta kertaa julistaneet, että
  ottavat vastuun sanomisistaan. Tietenkin nimimerkkikin voi
  näyttää omalta nimeltä, jos keksii väärän suku- ja etunimen……

  Minun takiani ei tätä muutosta tarvitse tehdä, ehdotanpa vaan,
  vedoten sananvapauteen.

  Vakiintuneita nimimerkkikirjoittajia olen arvostanut
  ja arvostan edelleen.

  RP

 31. Eero-Matin ja Tellen kommenteihin on helppo yhtyä!

  Toimituksen kannattaisi katso itseään peiliin, minkälaista kommentointia sallitaan. Kuten tämän viikon puheenaiheessa on toimituskin, Eira todennut.
  ”Rauhoittukaa. Sananvapaus pitää olla. Jos aihetta ns. negatiiviseen palautteeseen, se pitää kestää ja siitä pitää ottaa opiksi. Kenenkään pidä loukkaantua”.

  Tämähän rohkaisee edelleen kaikenlaisia kommentoijia. Negatiivista palautetta saa antaa, mutta rajat silläkin.

  Mitähän entinen päätoimittaja, Värtsin perustaja Erkki Jormanainen tuumaa tästä menosta?

  Mikko Immonen

 32. Katselin tuonne järvelle,muistui -40 luvulta tapahtuma sota ol
  päättynyt ja alettiin totutella normaaliin elämään.
  Järveltä souteli kylän ainoa maalattu vene ja tuli rantaan,veneestä
  nousi Jaloman Pentti ja sanoi mennään Saarivaaraan elokuviin.
  Minä muutamaa vuotta nuorempana olin heti innokas lähtijä.
  Siitä sitten risuaitojen viitoittamaa polkua kohti Saarivaaraa ja
  niitä risuaitoja kyllä riitti.
  Elokuva oli Ansan ja Taunon tuotetta.

 33. Sananvapautta on se, ettei mielipiteitä ilmaistessaan ja kommentoidessaan tarvitse piiloutua nimimerkkien taakse. Anonyymina esiintyminen on usein lähtökohtaisesti osoitus huonosta itsetunnosta.

  Näillä sivuilla tosin on useita asiallisia, eloisia ja mielenkiintoisia nimimerkki-kirjoittajia. Ettei yleistää voi. Heidän henkilöllisyytensä tosin kaikki taitavat tietääkin.

  Kirjautuminen on kannatettava idea.

 34. Niin tämän seuranta vähenee ja saatte kirjoitella keskenänne niin paljon kuin haluatte!

 35. Ainahan ”keskenään” kirjoitellaan, nimimerkillä tai nimillä. Tämänkin verkkosivuston suosio riippuu monesta tärkeämmästäkin tekijästä kuin edellinen nimimerkki arvelee.

 36. Kyllä Värtsi tulee katsottua vähintään kerran päivässä, paitsi kun olen käymässä kotikulmilla Värtsilässä, siellä minun netti ei aukea. Tälläkin viikolla Värtsin palstoilla on vierailuja ollut ihan kiitettävästi. Yli neljäkymmentä kommenttiakin jo tähän mennessä! Eikös se ole hienoa.
  Jos olisi ollut joku ”oikea” juttu joukossa, niin luulenpa, ettei sitä olisi moni huomannutkaan. On niin paljon helponpaa ”heittää läppää” tyhjästä. Kesä on kauneimmillaan, annetaan kaikkien kukkien kukkia.

 37. Olen lukenut Eero-Matin kommentin useaan kertaan. Se on täyttä asiaa kuten hänen kirjoitukset ja puheet aina. Jos Värtsin vilkaisuväli on vuoden luokkaa niin ei siitä ihan todellista kuvaa saa. Nyt vain vilkaisu sattui tosi huonolle viikolle. On tässä vuoden mittaan ollut parempiakin aikoja. Tuskinpa Värtsiä saa entiseen loistoon. Se oli silloin, kun oli kokopäivätoiminen (vapaaehtoinen) toimittaja ja sen myötä paljon lukijoita ja kirjoittajia. Mehevimmät muistot ja jutut on kirjoitettu.

  Facebook
  Joskus olen onnistunut löytämään etsimäni Fb sivun, mutta useimmiten vahingossa. Ei tuo Eero-Matin mainitsema ”Värtsilä ryhmä” noin vain löydy ainakaan minun kyvyilläni. Yrittäkää vaikka Googlailla. Nuo ryhmien osoitteet ovat minulle aivan käsittämättömiä.

  Jos halutaan, että minunlaiset pöterömmätkin värtsilähenkiset pääsisivät katselemaan tai keskustelemaan kyseiseen ryhmään, niin kannattaisi harkita linkin laittamista Värtsin sivulle. Monilla muillakin kotisivuilla näkee ”Olemme myös Facebookissa” -linkin.

 38. Hei sinä Lyhyt nimimerkki: _ kommenttisi 1.7.2016 at 15:22″, kun kannanotossasi kysyt ”tämäkö teille riittää?”,
  vastaan omalta osaltani, että ei riitä. Mielestäni tässä lehdessä on ollut paljon mielenkiintoisia kirjoituksia. Tai siis semmoisia, jotka minua kiinnostavat ja viihdyttävät. Ja jatkossakin uskon niitä olevan.

  Kertoisitko kuitenkin, mitä tai minkälaisista asioista itse haluaisit lukea?

 39. No kuuleppa Suvi Päivikki _ . Luin kyllä jutun, mutta en kyllä mitenkään löytänyt siitä sitä, että mitä sie haluat ?
  Se on tuo ÄÖ jäänyt vähän huonolle tolalle, siitä se nyt täytyy johtua. Sillehän ei oikein ite voi mittään.

  Sinulla on kyllä perin hyviä kommentteja, mutta ku ei taho meikäläinen millääm saaha selevää, että mistä sulla kiikastaa. Uhkailitko vielä lehden kuolemalllaki ? Vai ennustitko vain sitä ? Ne on sitten hautajaiset tulossako?

  Mukavahan tässä on haastella, Ihan ku oltais veispuukkikavereita.

 40. Olisi ehdotus; kun mennään Värtsiläpäiville niin laitetaan nimilappu rintaan. Nimimerkillä kirjoittajat myös nimimerkki. Naisihmisiltä toivoisin myös sitä tyttönimeä, koska kouluajoilta saattaa muistaa vain niitä tyttönimiä.
  Olen ehdottanut aikaisemminkin, mutta saatoin unohtaa lapun itsekin, koska muutamat tulivat varmistamaan että ootsie se alpoaatos. Oonhan mie, sellaiset nimet on kasteessa annettu.

 41. SuviTuuli Päivänsäde, tai mikä milloinkin lienet, kerropa jos kantti kestää, oikein rehellisesti kuinka montaa nimimerkkiä ja sähköpostiosoitetta käytät kun haluat pysytellä siellä nimimerkkivesakossa piilossa. Tyylistä arvailen, että kommentoit välillä omia juttujasikin uudella nimimerkillä hämmentäesäsi tätä keskustelusoppaa. Onhan tuo kuitenkin selvää, että samaisesta trollituutista tätä hämmennystä tulee vaikka aina uutena minimerkkinä esiintyen. Tiedät varmaan itsekin, että kaikkia kommentteihisi ilmoittamia sähköpostitilejä ei oikeasti ole olemassa, tokko niistä ainuttakaan.

 42. Minä kirjoitan ihan rehellisesti omalla nimelläni.Ja tyttönimi on Vepsäläinen.Värtsiä käyn lukemassa joka päivä.
  Mielenkiintoisia juttuja on ollut.Lehti on ollut hyvä,toivottavasti niin on jatkossakin.

 43. Manu totesi aikoinaan että kun provosoidaan ei pidä provosoitua nyt törkykirjoittaja sai tarkoituksensa läpi !? Toivon että vanhat hyvät kirjoittajat jatkavat vanhaan malliin minulle Värtsi aukeaa aina ekaks kun avaan aamuisin läppärin.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *