Liity Värtsilän kotiseutuyhdistyksen jäseneksi

LIITY VÄRTSILÄN KOTISEUTUYHDISTYKSEN JÄSENEKSI

Värtsilän Kotiseutyhdistys ry toimii Pitäjäyhdistyksen ja muiden värtsiläisten yhdistysten rinnalla ja yhteistyössä ­Tohmajärven kunnan alueella ­ Värtsilän pitäjässä ja sen kylissä.

Sääntöjen mukaan: ”Yhdistyksen tarkoituksena on työskennellä toimialueensa sivistyksellisten, sosiaalisten ja taloudellisten olojen kehittämiseksi alueellisen omaleimaisuuden pohjalta lähtien, osallistua ja pyrkiä vaikuttamaan tätä koskevaan yhteiskuntasuunnitteluun, toimia kokonaisvaltaisen kotiseututyön tavoitteiden saavuttamiseksi paikalliskulttuurin ja ­historian tallennuksen, ympäristösuojelun ja maisemahoidon sekä matkailun aloilla sekä työskennellä asukkaiden kotiseututuntemuksen ja ­kiintymyksen sekä viihtyvyyden ja paikallishengen lisäämiseksi.”

Yhdistyksen jäseneksi voi liittyä Värtsilän kylätalolla. Jäsenmaksu on 1 euro/vuosi.

75 ensimmäiseksi liittyneen jäsenen välillä arvotaan Värtsilä­päivillä 17-­19.7.2015 pitäjäviiri, jonka arvo on 75 euroa.

Tervetuloa kylätaloon kahville ja liittymään Kotiseutuyhdistyksen jäseneksi!

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *