Värtsiläisten Seurassa

Värtsiläisten Seura piti vuosikokouksensa keskiviikkona 12. 3. 2014 Joensuun Ortodoksisen Kulttuurikeskuksen tiloissa. Esityslistalla oli sääntöjen mukaisia kokousasioita  taloudesta ja toiminnasta sekä kuluneen vuoden että jo alkaneen toimintavuoden osalta.
Talousasioiden todettiin olevan kunnossa. Toimintaa ja taloutta hyvin hoitanut johtokunta sai vastuuvapauden vuodelta 2013.

Tässä pieni maistiainen tulevasta toiminnasta.
Toukokuinen päiväretki Rääkkylään, jossa tutustutaan mm. Koivuniemeen ja Paksuniemeen. Kesäkuulle on seuran jäsenille varattu 30 paikkaa Liikenne Kinnunen Oy:n tuottamalle kartanokierrokselle Pohjois-Viroon.
Heinäkuun loppupuolella osallistutaan Vätsiläpäiviin – totta kai – myydään kirjoja ja paitoja.
Värtsilään Kylätalolle kokoonnutaan syyskuussakin yhteislaulun merkeissä.
Loppuvuoteen on suunniteltu myös teatterimatka ja toimintavuosi päätettän yhteiseen joulujuhlaan.
Lisää ja tarkemmin Värtsiläisten Seuran nettisivulta.

Seuran jäsenmaksuksi päätettiin 15 € / jäsen.

Muun toiminnan ohella valmistellaan pikkuhiljaa kirjaa värtsiläisten evakkomatkakokemuksista.

Seuran johtokunnan puheenjohtajaksi valittiin yksimielisesti Aulis Kosonen ja johtokunnan jäseniksi tulivat valituiksi Maija Hiltunen, Pirkko Kejonen, Leena Koljonen, Liisa Lukkarinen, Ilmari Majoinen, Reino Näätänen ja Pirkko Tervola.

Toiminnan tarkastajiksi valittiin Anneli Simonen ja Heikki Tukiainen, varalle Aune Keränen ja Pekka Kupiainen.

 Värtsiläisten Seurassa tavataan värtsiläisten seurassa !
Tulisitko mukaan ?

Värtsiläisten seuran johtokunta 2014.

Värtsiläisten Seuran johtokunta 2014.

6 comments for “Värtsiläisten Seurassa

 1. Iloisia ilmeistä! Vireää Värtsilää! ”…usko, tarmo elää, pajan kalke aina helää…”

 2. Sais olla iloisempiakin, vai. Jokaisessa Värtsilässä pidettävässä kokouksessa tai matkalla pitäisi laulaa värtsiläisten laulu
  toivoo Pusan Mirja

 3. Täyttelin jäsenhakemustiedot voi sitä olla itseään paremmassa seurassakin.

 4. Lupasivat kelpuuttaa jäseneksi Värtsiläisten seuraan. Kuitenkin asumiseni suhteen olen sellainen ulkorenkaan jäsen.

 5. Kalevi, älä ole huolissasi ”ulkorengasjäsenyydestäsi” niin kuin sanot. Suurin osa Värtsiläisten Seuran jäsenistä asuu muualla kuin Värtsilässä. Heitä on ympäri Suomenmaata, ehkä joku jossakin muussakin maassa. Lukumääräisesti ehkä eniten on Joensuussa asuvia. Tervetuloa mukaan! Tavataan Värtsiläisten Seurassa.

 6. Värtsiläisten seuran osuus Vireän Värtsilän vaalimisessa on erittäin tärkeää. Puheenjohtaja Aulis Kosonen pitää jatkuvasti yhteyttä nykyiseen Värtsilään ja monet muut jäsenet asuinpaikasta riippumatta toimivat Värtsilän hyväksi, niinkuin toimintakertomuksista ja -suunnitelmista voi lukea.

  Ihan konkreettisia esimerkkejä: lähetyskynttelikkö Värtsilän kirkkoon, Leminrinteen ja Kaustajärven hautausmaiden keskusristien hankkiminen, kilometripylvään (74 km Joensuuhun ja 74 km Sortavalaan) tienvarteen palauttaminen, osallistuminen Värtsilä-päivien viettoon ym.

  Ja hyväntuuliset ilmeet aina kun tavataan!!!

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *