Koululaiset kilpasilla

Koululaiset taas kilpasilla

Muutamia viikkoja sitten kerroin koulumme omista urheilukisoista Kiteellä. Nämä kisat olivat ”karsintakilpailut” Tohmajärven alakoulujen (9-12 vuotiaiden) urheilukilpailuihin. Koulunkisoissa parhaiten sijoittuneet lähtivät puolustamaan Värtsilän koulun urheilukunniaa Kemien ja Tikkalan koululaisten joukkoon.

Iidan voittohyppy 120 cm

Iidan voittohyppy 120 cm

Emman kuulapukkaus

Emman kuulapukkaus

Petjan pituusponkaisu varmistaa pronssimitalin

Petjan pituusponkaisu varmistaa pronssimitalin

Ja hyvin siinä onnistuivatkin! 43 oppilaan kouluun tuli peräti 11 mitalia! Kolmiotteluissa (juoksu 40 tai 60 m, kuulantyöntö ja pituushyppy) omissa sarjoissaan kultaa nappasivat Anni Räsänen ja Iida Piiroinen, hopeaa toivat Iita Hyttinen sekä Emmi Piiroinen ja pronssimitali pujotettiin Tatu Hovin, Petja Parkkisen ja Erkki Raerinteen kaulaan. Lisäksi tuli useampia 4-10 sijoituksia.

Tatulle kolmiottelun pronssia

Tatulle kolmiottelun pronssia

Korkeuden mitalistit (vas. Iida kultaa, Olga hopeaa ja Emmi pronssia)

Korkeuden mitalistit (vas. Iida kultaa, Olga hopeaa ja Emmi pronssia)

Saa tuulettaa! Anni kultaa ja Iita hopeaa

Saa tuulettaa! Anni kultaa ja Iita hopeaa

Poikien kolmiloikan voitti komeasti Erkki Raerinne ja tyttöjen korkeushypyssä tuli peräti kolmoisvoitto (Iida Piiroinen kultaa, Olga Heiskanen hopeaa ja Emmi Piiroinen pronssia).

Onnea mitalisteille! Ja kaikille parhaansa yrittäneille kilpailijoille! Kiitokset myös koulumme ”huoltojoukoille”.

Kuvat ja teksti Vuokko Väänänen

4 comments for “Koululaiset kilpasilla

  1. Onnittelut oppilaille, että koko koululle. Kuvissa oli liikunnanriemua yllin kyllin.

  2. Tulipa heti hyvä mieli kun näin nämä hienot liikunnalliset kuvat.

  3. Minkä nuorena oppii, sen vanhana taitaa. Juuri tuossa iässä lasten liikuntaa tukemalla rakennetaan terveitä vuosia ja vuosikymmeniä.

  4. On suuri ilo katsella entisiä hoitolapsia, tai hoitolastenlapsia koulupuuhissaan. Ei olisi koskaan arvannut, että lapset menevät Värtsilän kouluun, ja Peijonniemen ja Risteen kouluja ei enää ole… ollenkaan väheksymättä Värtsilää.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *