
Päiväunilla jäällä. Kuva: Lissu.
Lähdin pari päivää ennen joulua kävelemään Roihuvuoren kirjastoon rantatietä pitkin. Lähestyessäni Tammisalon siltaa, näin jo kaukaa jäällä sulan vieressä harmaan möykyn. Tultuani lähemmäksi, havaitsin möykyn nukkuvaksi joutseneksi. Iso, kaakattava sorsalauma uiskenteli sulassa edestakaisin.

Tiiliruukinlahden kaunotar. Kuva: Lissu.
Pysähtyessäni tarkkailemaan sulan toisella puolella nukkuvaa joutsenta, sorsalauma syöksähti kohti. Luulivat vissiin kameraani leipäpalaksi. Joutsenkin heräsi ja kohotti kaulansa täyteen pituuteensa. Näppäsin muutaman kuvan ja jatkoin matkaani pohtien joutsenen kohtaloa. Miksi se ei ollut lähtenyt kahden muun sisaruksensa kanssa muuttomatkalle? Eivätkö sen siivet vielä kantaneetkaan? Oletin joutsenen olevan lähistöllä pesineen kyhmyjoutsenpariskunnan poikasen. Ihmettelin myös sen väriä. Kuinka se on noin vaalea? Nähdessäni joutsenperheen marraskuulla, poikaset olivat ruskeita.

Katse kameraan ennen nukahtamista. Kuva: Lissu.
Vähitellen minulle selvisi, että kysymyksessä onkin nuori laulujoutsen! En ole ikinä ennen nähnyt näillä rannoilla laulujoutsenia. Niinpä alkuun mielessäni ei edes käväissyt ajatus, että jostain olisi ilmaantunut laulujoutsen tähän sorsien talvehtimispaikkaan.

Kyllä näillä luulisi lentämään pystyvän. Kuva: Lissu.
Joutsenesta on tullut talvipäivieni ilo. Se vetää minua puoleensa magneetin lailla. Lumoutuneena seuraan sen puuhia päivittäin ja unohdan ajan kulun. Enkä ole ainoa lajissani. Joutsenesta on tullut paikallinen julkkis, jota lenkkeilijät ja koiran ulkoiluttajat pysähtyvät ihmettelemään ja kuvaamaan. Syöttäjiä joutsenella ja sorsilla näyttää myös riittävän.

Puhdistautumisrituaali on alkanut. Kuva: Lissu.
Onpa sana harvinaisesta talvivieraasta kiirinyt kauemmaskin. Sitä tullaan kuvaamaan jo toiselta puolen kaupunkiakin. Kolmena päivänä peräkkäin olen tavannut rannalla saman pariskunnan pitkine putkineen, jalustoineen ja kiikareineen. Heidän kameransa ovat raksuneet tiuhaan tahtiin.

Ruoka-aika. Kuva: Lissu.
Melkoinen määrä kuvia tästä ihastuttavasta kansallislinnustamme on tallentunut minunkin pikkupokkarini muistikortille. Toivon että olosuhteet olisivat suotuisat ja joutsen selviäisi talven yli.
”Ei tee mitään vaikka on syntynyt ankkatarhassa,
kunhan vain on ollut joutsenen munassa!”
(H.C. Andersen: Ruma ankanpoikanen)
Saarion lammessa talvehtii kymmenkunta sorsaa. Toivottavasti tämänhetkinen paukkupakkanen ei supista niiden uintitlaa liian pieneksi.
Saarion lammessa talvehtii kymmenkunta sorsaa. Toivottavasti tämänhetkinen paukkupakkanen ei supista niiden uintitlaa liian pieneksi.joutsenia ei ole näkynyt.
Kylläpä on kauniita ja meille täällä asuville
epätavallisia talvikuvia. Joutsenen sulat jäähileessä!
Tässä minun kauppamatkani varrella seurattiin myöhään
syksyllä joutsenpesuetta pellolla, että selviytyvätkö
matkaan kaikki viisi keskenkasvuista poikasta.
Muutaman viikon ruokailtuaan, lähtivät ainakin tästä
lähipellolta. Niitäkin näkyivät ihmiset kuvaavan ahkerasti.
Tiukalle se vetää sorsilla täällä Lappeenrannassakin. Kuvan
mies piti taannoin koko talven tuuralla avantoa auki pullasorsille
ja tietysti toi myös evästä. Viimein koitti kevät ja vapaus.
http://joukolasse.kuvat.fi/kuvat/Pullasorsat/Sorsat002334.jpg
Kun tulin tähän koneelle katsomaan kuvia ja lukemaan juttuja minua ihan ääneen nauratti tuo Lissun sorsakuva ja ukko tuli katsomaan mitä
se sekoilee?
Pusan Mirja
Kiva Lissu, kun lähettelet paljon kuvia. MirjaSisko
Hei,Lissu Kaivilehto! Nyt on vuosi 2015, lokakuu 8. Missä nyt olet? Missä ovat uudet tämän vuoden 5 joutsenpoikasta? Näin heitä 1kk.sitten viimeksi! Mulla ei ole kameraa, ja netin sain nyt vasta käyttöön. Laittasitko tämän vuoden kuvia Roihuvuoren-Tammisalon kanavan joutseneista? Kiitos!
Tamsu Kubuju; Täällä minä olen entisillä ”päivystyspaikoillani”. Viimeksi olen nähnyt joutsenenpoikaset tuossa Tuorinniemen uimarannalla viikko sitten. Siinä ne olivat kuulemani mukaan tänäänkin olleet.
Syyskuun loppupuolella tapasin eräänä iltana koko perheen pesällä ja sen ympäristössä. Kuvakokoelma joutsenista karttui taas aika monella kuvalla. On ollut todella hienoa saada seurata joutsenperheen elämää pesänrakennuksesta alkaen.