Bongaa maitolaituri

Kuva Värtsin jutusta: Maito laiturille, Sakari H, 17.11.2011

Värtsilän kylällä on useita maitolaitureita tienvarrella ihasteltavina. Useita olen nähnyt myös siirrettynä ”eläkepäiville” maatalojen pihapiiriin. Käyttötarkoitus on muuttunut, mutta eivät ne sentään ole joutuneet ”tyhjäntoimittajan” viran toimittajaksi. Moni pihapiiriin tienvarrelta siirretty toimii varastona tms. Vaikkei varsinaista uusiokäyttöä olisikaan, on maitolaiturin hengissäpitäminen ylipäätään historiallisesti tärkeätä.

Ei näy maidonviejiä saati maitotonkkia enää laitureilla, ajat ovat muuttuneet. Silti maitolaituri perinteen vaaliminen on tärkeätä.

Tämä ei ole kuvakilpailu tai kilpailu siitä kuinka monta maitolaituria kukin Värtsin lukija ”bongaa”, mutta olisi hyvä tallentaa alueemme maitolaiturit kuvina. Nehän ovat katoavaa kansanperinnettä. Eikä kyllästämätön puutavara, lauta kestä ikuisuutta.

Julistan näin avatuksi bongaa maitolaituri ”kuvauskisan”. Pääasiassa kiinnostavat Pohjois-Karjalan alueella olevat maitolaiturit, mutta myös muualta Suomesta löytyvät pääsevät esille, varsinkin jos ovat erityisen komeita ja hyvin hoidettuja.

Myös pihapiiriin siirrettyjen laitureiden kuvat ovat tervetulleita!

Lisään saapuneita kuvia tämän jutun jatkoksi, sitä mukaa kun niitä tulee. Kamerat mukaan! Kun löydät maitolaiturin, otappa kuva ja lähetä se verkkovartsi@gmail.com osoitteeseen.

Kuvan ottajan nimi ja tieto missä kuvattu laituri sijaitsee on myös tärkeä tieto.

T: Eira Varonen

PS. jos sinulla ei ole mahdollisuutta skannata (muuttaa perinteistä valokuvaa digitaaliseen muotoon) esim. koti-albumista, voit lähettää sen skannattavaksi osoitteeseen:
Värtsi – Värtsilän verkkolehti,
c/o Eira Varonen
Värtsiläntie 427, 82655 Värtsilä

Palautan alkuperäisen postitse lähettäjälle. Kiitokset etukäteen!

Värtsilän keskustaan entisen pappilan lähelle on entisöity maitolaituri muistomerkiksi, joka ei ole enää entisessä loistossaan. Kaatui toukokuun myrskyssä tuulen voimasta. On nyttemmin nostettu pystyyn, mutta vaatii uudelleen entisöintiä vauriouduttuaan kaatumisessaa ja nostossa. Kuva EJ

Linkki Värtsin juttuun Maito laiturille/Sakari H

 

***************************************************

Maitolaiturimiljöö Saariossa. Kuva: Lissu

 

Maitolaituri Joensuun Heinävaarassa. Kuva Maija V.
Heinävaararasta bongattu tämäkin. Kuva: Maija V.
Mattisenlahti-Puromäki kylätoimikunnan laituri Liperissä. Kuva: Maija V.

 

Ahvenisen maitolaituri Lieksan ja Joensuun välisen tieosuuden puolivälissä v. 2006. Kuva: Lissu.

28.7.2012 lisätyt uudet bongaukset

Roukalahti. Kuva: Maija V.
Roukalahti. Kuva: Maija V.
Mattisenlahdella. Kuva: Maija V.
Kuva: Alpo R.
Kuva: Alpo R.

 

Tämä maitolaituri on nykyisin mökkikäytössä kompostikäymälänä Roukalahdella. Pieni uloke piti rakentaa kun ei ihan polvet mahtuneet sisälle.
Kuva Maila Lappalainen.

 

Liperinsalossa emäntä ja isäntä istuvat syksyisellä maitolaiturilla.
Kuva: Maija Varonen

 

 

Mannervaaran maitolaituri Ilomantsintien varressa. Kuva: Johannes
Mannervaaran maitolaituri Ilomantsintien varressa. Kuva: Johannes
Tämä maitolaituri kuvattu Virroilla Kotalan kylässä jouluna 2008. Kuva Lissu Kaivolehto
Maitolaituri Virroilla Kotalan kylässä jouluna 2008. Kuva Lissu Kaivolehto

 

Alpo Rummukaisen bongaamia maitolaitureita kesällä 2013

Kiteen meijeri Oy.  Maitolaituri on Kitee - Tohmajärvi tien varressa.
Kiteen meijeri Oy. Maitolaituri on Kitee – Tohmajärvi tien varressa.
Kotieläinpiha Sinkkola Joensuu Noljakka.
Kotieläinpiha Sinkkola Joensuu Noljakka.

17 ajatusta aiheesta “Bongaa maitolaituri”

  1. Tunnistaisiko joku tuon ”maitolaituritytön” ? Veikkaisin, että hän on Kaustajärven tai Kenraalinkylän tyttöjä. Kuva on 50/60 lukujen taitteelta.

  2. Matti Majoinen

    Naapurin tyttö – ensi katsomalta näytti Sahlstenin Salmelta, mutta tarkemmin katsottuna siinähän on Jormanaisen Mirja.

  3. Voi harmitus, kun tänään juuri näin entisöidyn maitolaiturin tonkkineen päivineen, mutta ei ollut matkassa minkäänlaista kameraa; kännykkäkin oli tilapäisesti mallia antiikki.

    Täytyy käydä toisen kerran kameran kanssa, kun nyt paikkakin on tiedossa (Hämeen sydämessä).

  4. Eira Varonen

    Kolme uutta bongausta lisätty jutun loppuun. Kiitos Maija Varoselle kuvista.

  5. Matille tiedoksi,, tyttö ei ole Salme eikä Mirja eikä kukaan muukaan Patsolan tytöistä. Tunsin aikanaan naapurin tytöt, mutta tämä oli ilmeisesti kylättelemässä Patsolassa

  6. Eira Varonen

    Hyvinhän tämä männöö! Laittakkeehan kuvvii lissee tulemmaan!

  7. Eira Varonen

    1 uusi kuva lisätty Bongaa maitolaituri jutun loppuuun!
    Kiitos Maijalle mainiosta kuvasta!

  8. Eira Varonen

    Kuva Mannervaaran maitolaiturista lisätty. Kuvan lähetti Johannes.

  9. Erkki Lintunen

    Oliskohan mahdollista, että Arppen pihalle saataisiin maitolaituri? Joku sellaisen omistaja ehkä saattaisi sen lahjoittaa. Talkoilla sen voisi kunnostaa, ja idearikkaat voisivat keksiä siihen jotain Värtsilään liittyvää rekvisiittaa.

    Onhan Arppen pihalla maidon tuottamisen historiaa, niinkuin koko pitäjälläkin.

    Ierikka

  10. Eira Varonen

    Uusi kuva lisätty. Maitolaituri sijaitsee Virroilla Kotalan kylässä jouluna 2008. Kuva Lissu Kaivolehto.

  11. Eira Varonen

    Alpo Rummukainen bongannut pari uutta maitolaituria kesällä 2013!

Kommentoi

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Scroll to Top