TäyteKakkua

Yläkuvassa ollaan Otto ja Elvi Immosen kotipihalla. Kakunvaara näkyy taustalla. Meillä oli majoitettuna sotalentäjiä 1942-44. Elvi piti puffettia lentokentällä sotilaille, ja meillä oli sotavanki nimeltään Igor. Koska sotilaskenttää pommitettiin jatkuvasti, opittiin nopeaan maastoutumiseen ojiin ja uunin alle, kuten Kalervo Mantsinenkin muistelee.

Toisessa kuvassa on Kakunkylän kansakoululaisia vuonna 1943. Kuvan lähettäjä istuu oikealla. Olin tuolloin 6-vuotias ja olin kuunteluoppilaana, koska koulu oli ihan naapurissa.

Paavo Immonen Olarista

Share

11 comments for “TäyteKakkua

 1. Mukava maistaa “kakkua” ikäänkuin helmikuun
  alkajaisiksi. Tällä tarkoitan että Kakun kylästä
  on harvemmin ollut juttua, joten tämähän on
  aivan harvinaista herkkua!

 2. Tuolla keinulla Paavon kanssa sain monet hurjat kyydit . kalervo.

 3. Kakku nuoruudestani muistan sen kun sotavanki Igorin kanssa
  makasimme litteinä ojan pohjalla.”Ryssien” lentokoneet pörrä-
  sivät taivaalla. Igor tuumasi -hudoi Stalin ! Opinpahan minäkin
  venättä.
  PS. Igor teki puusta leikkikaluja, joilla Kalervokin varmaan
  leikki kanssani ja Toivo Parviainen, josta tuli sotalapsi Ruåtsiin. Missähän Toivo on nyt- etsintäkuulutus !

  Paavo

 4. Onko kolmas oikealta eturivissä oleva poika Antti Karvosen poikia? Sama poika oli pyhäkoulukuvassakin.

 5. Hei,

  Ukkini on kotoisin Kakunkylästä ja on Karvosia (Veikko). Olemme menossa ensi kesänä käymään Kakussa ja haluaisin kuulla, jos joku olisi tuntenut edesmenneen ukkini ja tietää tarkkaan heidän kotipaikkansa/-talon. Ottaisin mielelläni ohjeita/kommentteja vastaan. Kiitos kaikille etukäteen.

  Terveisin,

  Jani Hirvonen

 6. Jani Hirvoselle.

  Kakkulähtöisen Asko Parviainen sukulainen Salme Niiranen tuntee
  Kakun Karvosia. Voit katsella 11.3.2012 Värtsiin lähettämääni
  kuvaa, jossa “pilven pimein” esiintyy Karvosia.

  Lisätietoja allekirjoittaneelta,

  Paavo kakkulainen Olarista

 7. Hei, Jani!
  Olen Värtsiläisten Seuran alkuunpanija ja jonkunasteinen kakkulainen. V.2009 ilmestyneessä “Muistojen Värtsilä” kirjassa on tietopaketti Kakun asukkaista ennen sotia. Veikko Karvosta siitä ei löydy muita Karvosia kyllä useita. Soitin myös erään K:n tyttärelle, mutta hänkään ei muistanut Veikkoa. Toivottavasti vielä onnistaa. Jos Värtsilä ja Kakku kiinnostaa vielä, niin olisi nyt tarjolla toinenkin seuran kustantama kirja “Vireä vanha Värtsilä” saatavana. Kumpikin 25 eur/kpl+pos
  Tilauksia vaan, niin täältä “pesee”! Terveiset myös “Olarilaiselle”. Ake:

 8. Hei,lainasin Turun kirjastosta Vireä vanha Värtsilä kirjan,hieno kirja.

 9. Hei ja kiitos kaikille kommenteistanne sekä pahoitteluni, että en ole huomannut niitä aikaisemmin. Katsoin Paavo Immosen 11.3.2012 Värtsiin lähettämää kuvaa ja tunnistin (nimen perusteella) siitä Martti Karvosen, joka on Veikko-ukkini veljenpoika.

  Ystävällisin terveisin

  Jani Hirvonen

 10. Hei taas,

  Ukkini on -14 syntynyt ja hänen sisariaan olivat Emil, Albin, Ester Tyyne ja Toivo (Toivo kuoli sodassa). Auttaisiko tämä yhtään ukkini perheen ja talon Kakussa tunnistamisessa?! En ole saanut vielä tietoa ukkini tarkasta kotipaikasta mutta toivon, että löydän sen ja juureni täällä käyvidn ihmisten kautta. Kiitos teille, jotka voitte auttaa minua jo etukäteen.

  Terveisin

  Jani

 11. Hei,

  Palasin jälleen tähän kyselyyni, kun katsoin jälleen Paavo Immosen 11.3.2012 Värtsiin lähettämää kuvaa ja tunnistin siitä Martti Karvosen, joka on äitini serkku ja ukkini Veikon veljenpoika. En tiedä auttaako tämä tunnistamaan ukkini kotipaikan sijaintia, joka on saamani tiedon mukaan ollut Kakunvaaran laella.

  Terveisin,

  Jani

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *