Yhdessä hankkeen takana

Tätä värtsiläläiset eivät mielellään menetä. Kuva Eira Varonen

Kylätaloasia näyttää nousseen vahvasti esille pitäjäyhdistyksen vuosikokouksessa. Se nähdään melko ratkaisevana tekijänä Värtsilän vapaaehtoisessa kansalaistoiminnassa, jolla tulee olemaan yhä suurempi painoarvo kylän vireydelle ja viihtyisyydelle.

Ei liene epäilystä, etteivätkö kaikki täkäläiset kuppikunnat olisi pitäjäyhdistyksen takana ajamassa yhteistä hanketta. Kaikkia mahdollisia vaikutuskanavia on syytä käyttää, että saataisiin värtsiläläisiä tyydyttävä ratkaisu. Ja jos sellaista ei synny, ei kunnian kukko laula Tohmajärven päättäjille.

Sitten asiasta toiseen. Pitäjäyhdistyksen kokouksesta kertova juttu on hyvä esimerkki siitä, miten mikä hyvänsä värtsiläläinen yhdistys voi tuoda tärkeinä pitämiään asioita esille Värtsissä. Verkkolehtemme on toki vain yksi monista julkisuuskanavista, joita voi käyttää seuran tai yhdistyksen tavoitteita edistettäessä. Jo henkilövalinnat ja päätökset ovat odotettua luettavaa.

Vastaa

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *